VÄLKOMMEN TILL SENSUS DANS I MEDBORGARHUSET
Indisk dans, 3 ggr i maj - Kathak
Kathak härstammar från ordet kathakar som betyder historieberättare.
Med mimik, rörelser och symboliska gester förmedlar man en historia, filosofisk frågeställning eller en känsla.
Dagens kathakdans formades under den mogulska tiden i norra Indien, där musiker och dansare från Persien och Indien möttes och inspirerade varandra. Kathak är den enda dansformen som är en blandning mellan hinduisk och muslimsk kultur. Kathak dansas av både män och kvinnor och är den enda klassiska dansen som helt utgår från kroppens naturliga rörelsemönster och dansas av både ung och gammal.
Kursen ger en en grundläggande bas och förståelse för dans och musik från norra Indien.
Datum: 14/5, 21/5, 28/5
FÖRKUNSKAPER
Inga förkunskaper krävs
KLÄDSEL
Mjuka, sköna kläder du känner dig bekväm i. Barfota.
LEDARE
Veronica Tjerned, utbildad vid Dans- och Cirkushögskolan med vidarestudier i Indien med specialliserinen Kathak. Verksam som dansare, koreograf och pedagog och uppträder regelbundet över hela Sverige och Indien.
Hon är konstnärlig ledare för dansgruppen Ghunguros och driver även föreningen "Den asiatiska dansakademin" där hon är producent.