Ashram i Rishikesh lr Dharamasala?

2 inlägg / 0 nya
Senaste inlägg
LindaNs bild
LindaN
Offline
Nybörjare
Nybörjare
Inlägg: 3
Blev medlem: 2011-09-21
Utskriftsvänlig versionSend by email

Letar just nu efter det perfekta ashramet att ta mina 500 ttc i yoga teacher training från April, då jag antingen tar alla 500 i Dharamasala, eller Rishikesh. Kanske jag tar dem första 200 i Rishikesh och dem andra 300 i Dharamasala pga av att säsongen börjar där uppe lite senare. Det är en djungel, och jag är ute efter en duktig lärare med sköna lokaler och fin natur nära berg eller Ganga. Alla tips uppskattas!

matsisms bild
matsism
Offline
Upplyst användare
Upplyst
Inlägg: 5421
Blev medlem: 2011-04-16
Utskriftsvänlig versionSend by email

LindaN skrev:
Letar just nu efter det perfekta ashramet ...

Söker du efter det ”perfekta ashramet” bör du nog släppa allt annat och helt ägna dig åt bara just det.
Räkna med att sökandet kommer att ta många livstider. 

__________________

Nästa resa till Indien 13 juni - 10 juli 2012. 

Shubh Yatra.
matsism.in
Skype: matsism
twitter.com/matsism
facebook.com/matsism
+46-70 59 59 272

Om Indien.nu

Indien.nu grundades år 2000 som en ickekommersiell webbplats för spridande av information och resetips om Indien. Sajten drivs och utvecklas av Henric Carlsson som sedan 2007 bor i staden Udaipur, Rajasthan, Indien. Läs mer om Indien.nu här!

Kontakta oss

För frågor och synpunkter skicka ett mail till: Webmaster Vill du tipsa om arrangemang och evenemang i Sverige, maila: Ann-Sofie För fler kontaktdetaljer, se kontakta oss.

© 1999-2012 Indien.nu