Till och börja med vill jag börja med att tipsa om buss 166 som stannar precis utanför NDLS, på vänster sida. Om ni ska till Nizamuddin Railway station, så är det sista hållplatsen. Tror det tog mig ca 40 min, men då var det varierande trafik och bussen tar lite roliga vägar.
Om ni vill ta er från Bangalore till Pondicherry, försök undvika overnight bussen! Ca 5 av de 8 timmarna är helvetiska, det går inte att sova, om ni inte laddar ordentligt med sömnpiller.
Från Mysore avgår det massor av bussar från city busstand. Till Chamundi Hills, Zooet, Mysore Mall inom staden. Från Main busstand går det bussar till Somnathpur, Sravanabelagola, Belur och Halebid(Hassan). Fråga er fram på stationen, männen som sitter vid borden på stationen eller information centret i ingången till supermarketen.
Sen att många föredrar alla long distance bolagen framför Paolo travels kan vara rätt bra att veta.


Har du bråttom är det bättre att ta Metro:n från New Delhi Railwaystation (byte vid Central Secritariat) till Jangpura. Resan tar 10-15 minuter och kostar 15 rupier.
Det är bättre att ta bra buss från Bangalore till Chennai och där byta till ny buss mot Pondicherry. Vägarna mellan Bangalore och Chennai och från Chennai till Pondicherry är mycket bra men vägarna som genar på snedden som din buss tog är usla.
__________________
… Är i Singapura.
Skype: matsism
Mail: mats@matsism.in
Internet: www.matsism.in
Facebook: matsism
Instagram: matsism
Jo precis, ECR är ju fläckfri!