Hej,
Jag driver idag en enskild firma och har precis startat upp ett aktiebolag. jag sitter just nu och velar och kan inte bestämma vad jag ska göra dom kommande åren. Jag och min sambo reser till Fillippinerna om 10 dagar och ska efter fillippinerna resa till indien med enkelbiljett.
jag har två val:
1. Hitta något trevligt ställe i indien där jag lyckas hitta en programmerare och en contentwriter (skriva bloggar och liknande). Driva bolaget från indien och spara en massa pengar, samt bygga upp bolaget så att jag drar in så mycket pengar att jag utan problem kan äga fastighet i Sverige men ändå vara ute och resa. just nu drar jag in så mycket pengar att jag och min sambo kan leva ganska fattigt på bara min lön i Sverige men som kungar i indien.
2. Åka hem från indien i maj och till hösten flytta till stockholm för att plugga e commerce på Hyper Island. Detta är antagligen den ändå utbildning som passar som handen i hansken för mig. Denna är 2 år denna utblidning och efter jag gått den så är det nästan garanterat att min företag klättrar mot skyn på grund av det kontaktnät jag bygger upp.
Vad hade ni gjort om ni var i mina skor? Vad kommer jag stöta på för svårigheter med att få folk att jobba för mig i indien?


Att hitta "något trevligt ställe i indien" är inte svårt.
Svårare är det med visum, uppehållstillstånd, arbetstillstånd, skattenummer och annan byråkrati.
Det är lika enkelt eller svårt för en Indier att få uppehållstillstånd i Sverige som för en Svensk i Indien.
När du till slut har fått ditt visum måste det förnyas minst en gång per år och du kan aldrig ha några garantier att så kommer att ske.
Skall du driva företag i Indien får du inte vara ensam ägare.
Du måste ha en indisk majoritetsdelägare som har allt att säga till om.
skattemässiga/bårokratiska grejer får jag helt enkelt lösa. Drömmen är ju att va på någon skön halvflummigplats, är inte så sugen på att bo och arbeta i mumbai eller någon annan superstad för den delen. Tror ni det kommer vara lätt för mig att hitta en billig programmerare om jag typ skulle hänga i palolem eller kerala alternativ få någon att flytta dit?
Palolem är en lite strand och Kerala är en enorm delstat med 35 miljoner invånare. I Ernakulam, Kozhikode och Thiruvananthapuram i Kerala kan du säkert hitta programmerare men knappast i Palolem. Det är nog lättare i Bangalore, Hyderabad, Chennai eller Mumbai än i Kerala.
Vad menar du med "billig"?
Räkna med att lönerna stiger med 10-15% / år och att din programmerare lämnar så fort han får ett bättre erbjudande med högre lön och mer förmåner (även om det sker mitt i pågående projekt). Alla indiska företag som har kvalificerad personal har stora problem med hög personalomsättning. Enda sättet att behålla personal är med höga löner, fri bostad, bil med chaufför, tjänstefolk i hemmet, karriärmöjligheter, utlandsresor och löpande betald utbildning. Det råder generellt brist på arbetskraft i Indien.
Du vet inte vad du ger dig in i, bra det för annars skulle du inte ens försöka ta dig fram i den Indiska byråkratin. Vet du inte hur slipstenen skall dras så kommer du att bli hänvisad från lucka till lucka, från departement till departement utan att få uträttat något. Tro inte att myndighetspersonen du möter känner till sitt jobb, han sitter inte där för att han har kunskaperna, utan för att han har betalat bäst för att få jobbet. Enklast är att anlita en advokat som vet något om ärendet. Så skickar han sina springpojkar med en sedelbunt i fickan till de personer som har inflytande, i ett försök att få dem att göra något!
Är du inte med och övervakar arbetet hela tiden och är med och petar och påtar i minsta detalj så kommer inget arbete bli utfört.
Att du hittar någon indier med eget företag som vill vara med och driva företaget med dig är verkligen ingen omöjlighet. Men man ska alltid vara noga med vem man driver företag med..
För att snabbt komma åt personer i samma bransch som kan hjälpa dig vidare skulle jag testa http://www.couchsurfing.org. Den enda mindre IT-stad jag kommer att tänka på är Hyderabad och den är inte särskilt liten..
Detta instämmer jag delvis med. Det kan vara mycket snack och ingen verkstad. Du behöver utforma tydliga briefar, projektplanera och vara envis!
Lycka till!
:D Det det där var roligt generaliserat! Jag håller dock inte med dig fullt ut.. man kan komma långt med att betala ut lönen i tid. Min superkompetente indiske programmerarkompis, lämnade företaget för att lönen så gott som varje månad var försenad några veckor. Hans fru var gravid och han kunde inte leva med sådana risker. Så klart.
slänger in en fråga som någotsånär anknyter till rubriken;
Vad händer om man är gifta och bor i sverige och så får den ena jobb i Indien och söker ju då arbetsvisum, hur fungerar det för den andra? Kan man som fru eller make följa med och också bo i Indien och isåfall hur?
Ja, fru och barn får följa med och får visum under samma period. Frun får inte arbeta men barnen bör och får gå i skolan.
okej, intressant.
Jag tolkar det som att detta inte gäller om det är frun som får jobbet. (?) I sådana fall är det lite orättvist.
Jag har ingen aning om vad som gäller i fall där frun får jobbet. Du får gärna berätta om du kommer till klarhet om vilka regler och tillämpningar som gäller.
Det jag beskriver ovan är mycket vanligt.
Min väninnas man kunde inte arbeta i Indien när hob var här på arbetsvisum.
Som jag hört från andra är det större chans för en man att få arbetsvisum, än en kvinna.
Vissa yrken premieras, oavsett kön.
kollade upp detta och fick följande svar:
Maken kan ansöka ett employment visum om han ska arbeta där , frun
och eventuella barn entryvisum , avgiften blir som makens employment
likadant om frun ska arbeta och ansöka ett employment , maken med barn
kan ansöka ett entry visum
vad nu ett entryvisum är...
Då är det lika regler alltså. BRA.
De får vara i landet men inte arbeta.
Men ett entry-visa kan konverteras till ett Employment visa i Indien om maken/makan hittar ett jobb på plats. Bara att åka till FFRO i staden där man bor och är inskriven så kan antingen de hjälpa till med detta eller hänvisa er till rätt ställe.
Det bästa lösning skulle vara att kombinera det bästa av båda världrar. Bo i Indien över vintern (ca oktober-mars) och sedan i Sverige under sommaren. Med dagens teknologi kan man arbeta varifrån som helst.
Det finns flera företag som tänker på dessa banor och man kan faktiskt hitta billiga lösningar med logistiken mm.
Mvh
Sami
Jag har startat upp ett indiskt företag och det var både enklare och billigare än jag hade trott. Man kan starta upp som ensam utlänning om man vill, men jag rekommenderar att ha en indisk partner som går att lita på. Du kan också vara majoritetsägare, jag äger t.ex. 51%. Visst är byråkratin en djungel, men om man anlitar en Office Sectretary så går det smidigt. Men räkna med att det tar ett par månader :D