Vi ska åka till Dehli i Februari, sen vidare till Agra, Varanasi och sen flyg till Kerala, Är det nån som har några tips, boende, backwater, eller vad som helst i dom regionerna.
Tacksam för alla förslag!!
Åsa
Om Indien.nu
Indien.nu grundades år 2000 som en ickekommersiell webbplats för spridande av information och resetips om Indien. Sajten drivs och utvecklas av Henric Carlsson som sedan 2007 bor i staden Udaipur, Rajasthan, Indien. Läs mer om Indien.nu här!
Kontakta oss
För frågor och synpunkter skicka ett mail till:
Webmaster
Vill du tipsa om arrangemang och evenemang i Sverige, maila:
Henric
För fler kontaktdetaljer, se kontakta oss.
© 1999-2020 Indien.nu


Läsa mer om Kerala:
http://www.indien.nu/kartor-guider/kerala/
Läsa mer om backwaters:
http://www.indien.nu/kartor-guider/kerala/backwater/
Läsa mer om Agra:
http://www.indien.nu/kartor-guider/uttar-pradesh/agra/
Läsa mer om Varanasi:
http://www.indien.nu/kartor-guider/uttar-pradesh/varanasi/
Läsa mer om Dehli:
http://www.indien.nu/kartor-guider/delhi/
Läsa mer om boende i Delhi:
http://www.indien.nu/forum.indien.nu/vfos.php#15'
Trevlig resa!
Pia.
Agra är en hemskt tråkig stad, förutom just Taj Mahal!
Åk inte dit på en fredag, för då är Taj Mahal stängt!
I varanasi bodde vi på ett av de hotell som Lonely Planet rekommenderar, mycket enkelt men med en stor treass med utsikt över ganges. Kommer tyvärr inte ihåg vad det hette, men jag kan kika lite hemma om jag kan få fram namnet!
I Dehli bodde vi i ett område som heter Paharganj, det finns grymt billiga hotell där, vi betalade 150 eller 200 (kommer inte ihåg) rupies för ett dubbelrum med kabel-tv!
Det hade varit jättebra om du kommer på vad hotellet hette i Varanasi, har du nåt bra förslag på hur man tar sej från Varanasi till Kerala.
Mvh Åsa
Jag har hotellnamnet nedskrivet hemma, skall se om jag kan leta upp det.
Tåg är ett smidigt sätt att ta sig fram i Indien, men det är ju en bit, kanske tåg till Dehli och sedan flyg? Det finns ju en hel del indiska flygbolag som är rätt billiga.
läste i Lonely Planet att tågen är fullbokade veckor i förväg!
Stämmer det, vi hade inte tänkt boka förrän vi är där, det känns ju inte så kul att behöva bestämma allt innan man åker!
Åsa
Det beror lite på vart någonstans man åker. Man kan boka först 60 dagar innan avresa. Du kan lätt skapa ett konto på IRCTC och boka din egen biljett.
Den enda gången jag råkat ut för att biljetterna varit slut var när jag skulle från Dehli till Agra, och då fick vi ändå biljetter till nästa tåg.
Dessutom, om man går upp i klass, så brukar det finnas biljetter om man kan tänka sig att betala ngt mer.
Vi ska besöka ett barnhem i Delhi som heter Mother Teresas Orphanage, ligger i Stadsdelen Nizamuddin West, jag bara undrar om någon varit där?
Det är ett barnhem med dom mest utsatta barnen ( fysiska och psykiska handikapp) från 0-18 år.
Åsa
Hej Åsa,
Vi ska göra en liknande tur i november, först en sväng i norr o sen har vi bokat flyg Delhi - Kochi, därifrån blir det backwaters en bit o vidare t Varkala. Återkommer om vi kommer hem m några riktiga guldkorn!
/Linnéa
Jättekul!
Hör av dej när du kommer hem!!
Åsa
Hej! Vi ska åka till Indien i dec. Vi kommer åka runt lite men den sista tiden kommer vi att vara i Kerala. Vi kommer att åka på trekking i Thekkady,Periyar nationalpark (förmodligen vilket alla andra tusister gör men men..) Kommer även åka backwater från Kumarakom. Vi har redan bokat allt men det går ju att boka på plats och säkert få lägre priser. Kommer att bo i Varkala då jag har förstått att det inte är så mkt turism där.Vi ska också besöka ett barnhem fast i Mumbai.Kan som linneah höra av mig, när vi kommer hem, o berätta.
MVH
Det är troligtvis Hotel Alka du menar:
http://hotelalka.tripod.com/
hej,
jag och min man ska åka till Kerala snart. Då ska vi åka göra följande resa som jag varmt kan rekommendera
Jungle Lodges at Kabini , natur reservat med djungel och massa djur.
Bli inte skrämd av att sidan ser exklusiv ut, för hotellet kostar cirka 400 :- i November.
http://junglelodges.com/resort_overview.asp?resort=Kabini
Cochin
Fort House - Cochin http://www.hotelforthouse.com
Kumarakom - Backwaters
Hotel Backwater Ripples http://www.backwaterripples.com
Alleppey, där man kan hyra en husbåt.
Kovalam
Kadaloram Beach Resort http://www.kadaloram.com
Hoppas det gav dig lite hjälp på vägen. Önskar dig en trevlig resa.
:)
Hej
Jag är också på väg till Kerala. Vi är en familj med två barn (4 och 6 år) som åker för första gången till Indien i februari.
Hotellen som det tipsades om i inlägget verkade mycket fina, men prisnivån kändes lite hög för oss. Vi har via en resebyrå i Trivandrum bokat in oss på Coconut Palms i Backwaterområdet. Det sägs vara ett trevligt, enklare litet hotell som ligger ute på landsbygden (har som sagt inte varit där själv utan bara läst mig till det i diverse guideböcker). Vi ska betala ca 300 kr / natt för oss fyra inkl helpension.
Är det någon som har tips på sk Homestay i Backwaters eller andra delar av Kerala?
mvh
Linda
Jag är jättetacksam för alla tips vi fått!!
Och ni som kommer hem innan 1 februari då vi åker får gärna berätta om vad ni upplevt.
Idag fick jag ett tips från en fransman som hade varit i Indien i ett år, cyklat
åkt tåg och farit runt det mesta. Han tyckte absolut att vi skulle åka till Periyar Lake när vi skulle till Kerala. Ett fantastiskt vackert område. Det var det stället han skulle åka tillbaks till om han var tvungen att välja bara ett ställe i Indien.
Åsa
Hej!
tips på ställe att bo på i Kerala är http://www.istay.in. Där kan även Manu fixa husbåt och annat skoj! Ska ner och hälsa på honom i November!
Vissa längre resor kan man som tidigare "svarare" sagt behöva boka långt innan, men skulle inte tro att det rör sig om flera veckor. Kolla bara upp så att det inte är några högtider eller annat som kan göra att det bli fullbokat och kolla upp det kanske en och en halv vecka innan för att vara på den säkra sidan. Sen lär det ju finnas tåg om man vill betala, turistbyrårer brukar ha resor med.
Jag tyckte att Periyar inte var något att ha. Vi åkte båt och såg inte mycket. turerna var inställda för att de hade möte och de som hade gått på vandring innan hade enbart sett iglarna som kröp på deras ben. roligast var nog utanför själva parken där vi såg vildsvin och pratade med en familj som höll på att tvätta kläder och lakan. Jag kan ha haft otur, sen beror det nog på vad man vill betala. Ju dyrare och längre turer, ju mer ser man nog. Men för det priset du betalar vid entren kommer du inte långt, enbart till ett ställe där man måste betala för att åka båt för att komma någonstans.
Munnar kan jag däremot rekommendera! Ska du ändå till Periyar är det bra att ta det på vägen. Det är en by där de odlar te och det är magiskt vackert! Vandra runt bland teplantagen och prata med plockarna, åk upp till top Station och se den vackra utsikten (om det är dimfritt - dock sällan) eller gå på temuseum!Det ligger högt upp så skönt att få lite svensk sommarvärme och svalka sig med och framförallt om de kalla nätterna!
Hej igen!
Blev mycket intresserad av det du "indiensemester" skrev om barnhemmet i Delhi. Jag ska åka till Indien snart och skulle verkligen vilja besöka ett barnhem jag med! Vet du något mer om det? Kontaktuppgifter och så vidare? Jag har nämligen tänkt att ta med lite saker dit och tänkte främst på kläder och skor och kanske leksaker, men fick tipset här på indienforumet att höra efter vad det kan tänkas behöva först. Känner du till något mer barnhem i Delhi?
Jätte tacksam för svar!
Hej!
Jag ger dej gärna addressen till det barnhemmet i Delhi som vi ska besöka,
kontakta mej på .
Detta barnhem ligger i en av dom fattigaste stadsdelarna i Delhi och där bor
ca 70 barn mellan 0-18år, alla har någon form av handikapp från lindriga fysiska till grava psykiska handikapp.
Vi ska ha en gala den 17 nov. där vi samlar in pengar som vi ska ge till detta barnhem.
Åsa
Vi hade bestämt att åka till Kerala efter Varanasi, men nu börjar vi fundera på om vi inte ska åka till östkusten istället. Är det nån som har nåt tips på nåt bra ställe på den sidan av Indien?
Åsa