Ska bo på Sea Breeze Village i november, undrar bara om någon vet något om hotellet eller affärer o restauranger runt om som man inte får missa? :)
Om Indien.nu
Indien.nu grundades år 2000 som en ickekommersiell webbplats för spridande av information och resetips om Indien. Sajten drivs och utvecklas av Henric Carlsson som sedan 2007 bor i staden Udaipur, Rajasthan, Indien. Läs mer om Indien.nu här!
Kontakta oss
För frågor och synpunkter skicka ett mail till:
Webmaster
Vill du tipsa om arrangemang och evenemang i Sverige, maila:
Henric
För fler kontaktdetaljer, se kontakta oss.
© 1999-2020 Indien.nu


När åker du? Jag ska oxå bo på Sea Breeze Village, åker 12 nov..
Jag åker den 6 november och ska bo där i 2 veckor! 8)
Vet du något om stället?
OK,,,
Nä jag vet inget om stället! Men har hört att det ska ligga bra. Nära till allt,,, :-)
har du varit i Goa tidigare?
Jag var där med min mor o far 2005 tror jag att det var. Underbart! Men då reste vi runt o var i Indien i nästan 4 veckor
varav endast en vecka var i Goa. Där bodde vi på två olika hotell, det ena var det Goa Marriott Resort, Panaji och det andra
minns jag inte. Men jag vet att vi inte trivdes på Marriott för att det var lite för flashigt. Vi hade bott på hotell långt utanför
allt detta i Kolhapur tidigare så det blev lite för bra. Men vi älskade förövrigt Goa och Indien, ska bli underbart att komma
tillbaka. Om jag får ändrat mitt visum tills dess dvs :o
Lycka till med visumet, hoppas det fixar sig!
Jag o min sambo skall på bo hotellet i december så meddela gärna sedan hur det var! :-)
Lagt in en tråd om info om hotellet tidigare men inte fått ngt svar så kanske inte e så poppis bland indien.nu resenärerna:-)
Glömde säga, det finns en tråd under hotell/boende om hotellet men man blir inte mkt klokare där. Dock förs lite resonnemang om typen av boende man söker där - med lite olika inslag...:-)
Klart att vi lägger upp hur det var här sen.
Hoppas verkligen att det kommer att bli bra :D
Jag och min sambo ska vara där över jul och nyår... Hade varit tacksam för info om detta ställe
Även jag åker dit med min familj, den 25 denna månad bär det av, och jag längtar nästan ihjäl mig.
Det blir första resan utanför Europa, och första överhuvudtaget på ungefär sex år.
Men efter vad jag har hört så är SB Village rätt bra, stämmer det? Finns det någonting i närheten av hotellet som man borde se, någon restaurang att besöka eller liknande? Tacksam för tips :)
/Lisa
Det är ett litet och mysigt hotell vid sidan av den livliga huvudvägen, så man är riktigt centralt men ändå lite vid sidan av. Nära stranden och det mesta. Har massor av bra resturanger nära, fråga bara en av oss guider när ni kommer ner :)
Vi skall bo där och åker den 27/1 skall vara där 14 dagar, är också intresserad av info om stället
Glenn & Berit :jul: :jul:
Mycket att berätta. Vad vill ni veta mer exakt är frågan? :) :) :jul:
Vi åker den 6/1-09. TROLIGEN...Vi vet inte om våra visum blir klar, har betalt resa och allt, men på TTservices visste de inte om de hinner. 8O Om vi inte får våra visa så förlorar vi våra 18.000:- som vi betalat för resan med Ving. :shockad: Allt hänger på en tråd, och håll tummarna alla!! Vi bjuder på en öl till er som är på seabreeze village OM vi kommer ned. Dette och Eva
Nu har vi fått visum!!! :hot: Sonen lämnade in papperen i morse-och nu kunde jag se på deras hemsida (när man tryckt in kvittonr och passnummer att de är klara för hämtning.) Men fattar ni vad skönt!! Nu har jag plockat fram sommarkläderna:) Två pass kvar att jobba, sen drar vi! Det är - 20 c här idag....
Vad tyckte ni om hotellet?
Det var rent, fint och helt underbart!!