Det finns inga urkunder som berättar om Jesus vad han gjorde mellan 12 och 30 års ålder och det finns enligt vad jag har förstått vissa uppgifter som pekar på att Jesus då var i Indien och fick sin inspiration därifrån.
Någon på forumet som vet något om detta?

Då och då dyker det upp populärvetenskapliga artiklar i Indisk press.
Läs t.ex. denna från förra sommaren i Times of India.
Se BBC:s dokumentär om det ämnet.
Se Paul Davids dokumentär Jesus in India.
www.jesus-in-india-the-movie.com
Se National Geographic’s The Missing Years of Jesus.
_
Jesus hade växt upp vid templet som han besökte varje dag och han kände till alla de förutsägelser som fanns om Messias, som världen väntade på. Det sägs att Jesus rökte hasch i Indien och då fick han sin uppebarelse, att det var han, Jesus, som var Messias. Allt han behövde göra var att bege sig till de platser som förutsägelserna talade om och göra vad förutsägelserna förkunnade, och kunde sedan utropa sig själv som Messias och bli odödlig.Det kan väl vara tänkbart?
Jag tror på dig utan att ställa frågan hur du kan veta det.
Jag vill att det skall vara sant, därför tror jag på dig.
Den mesta sekulära forskningen tyder på att Jesus föddes och växte upp i Nazareth, för att sedan bli en religiös ledare i Jerusalem. Det område han bevistat i livet var synnerligen begränsat.
Speciellt eftersom det var före Cleartrip.
Jag har svårt att tänka mig att någon kan bli religiös ledare utan att ha studerat vid Tirumala, Chidambaram och Benares.
__________________
Nästa resa till Indien 13 juni - 10 juli 2012.
Shubh Yatra.
matsism.in
Skype: matsism
twitter.com/matsism
facebook.com/matsism
+46-70 59 59 272
Han kanske fejkade?
Ja, precis. Jesus uttryckte en önskan att besöka alla möjliga platser: Egypten, Indien, Kina, Amerika etc. men det han hade helt enkelt ingen internetuppkoppling.
Ni räddade just min kväll/natt