Visum till Indien

Utskriftsvänlig versionSend by email

För att över huvud taget få komma in i Indien krävs det att du har ett giltigt pass och ett visum. Detta gäller såväl dig som ska ut på luff som dig som ska till Goa på charter i två veckor. Här nedan får du lite tips på om hur du ska gå till väga.

Visum

Det finns två sätt att ordna ett visum till Indien. Det snabbaste sättet är att besöka den indiska ambassadens partner, Indian Visa Application Centere i Stockholm. Enligt hemsidan tar det fyra till sju dagar att behandla ett turistvisum om detta lämnas in direkt, så det verkar som att det inte längre går att få det över dagen. För resenärer från övriga landet, som inte har möjlighet att åka till Stockholm, återstår ansökan via post, detta tar från 10 dagar. Kostnaden för visat varierar beroende på din nationalitet samt ditt ärende i landet, men för svenska medborgare som ansöker om turistvisa, giltigt max sex månader, är avgiften 667 SEK.

Svenska passFör att kunna ansöka om ett visa behöver du ett pass som måste vara giltigt i minst sex månader samt att det måste ha minst två lediga sidor för visat samt stämplar. Du behöver ett passfotografi att skicka in tillsammans med din ansökan (skriv ut från TT Services hemsida). Vid postansökan måste du betala in avgiften för visat samt visa-avgiften via TT Services bankgiro i förskott och bifoga kvitto eller utskrift. Postar du din ansökan måste du bifoga en utskrift på bankgiro-inbetalningen tillsammans med din visumansökan. Sker betalning via bankgiro behandlas ansökan när TT Service fått bekräftelse att rätt belopp betalats in. Det går bra att betala flera visum på en gång. Glöm dock inte att ange data för varje individ betalningen avser. Information om betalnigarna finner du här!

Det kan ta upp till 25 arbetsdagar att behandla din ansökan men under högsäsong (oktober till mars) bör du vara ute i ännu bättre  tid. Det är dock viktigt att tänka på att ditt visum är giltigt från den dagen det är utfärdat i Sverige. Ett gott råd är att ta en kopia på pass & visum innan du far hemifrån, utifall att din packning blir stulen. Har du möjlighet att skanna dessa så är ett hett tips att sända kopiorna till en webbaserad e-postadress eller liknande. Internetcaféer finns det i princip alla städer och på så sätt är du aldrig långt ifrån en kopia.

Ett turistvisum har sedan 2009 en begränsning som gör att den resande måste avsätta 60 dagar mellan inresorna i Indien. Vid frågor angående detta maila TT Service på info@ttservices.se och specificera ditt skäl för att söka undantag.


Här kan du läsa mer om TT Service allmänna villkor och ansöka om visum till Indien!

Om Indien.nu

Indien.nu grundades år 2000 som en ickekommersiell webbplats för spridande av information och resetips om Indien. Sajten drivs och utvecklas av Henric Carlsson som sedan 2007 bor i staden Udaipur, Rajasthan, Indien. Läs mer om Indien.nu här!

Kontakta oss

För frågor och synpunkter skicka ett mail till: Webmaster Vill du tipsa om arrangemang och evenemang i Sverige, maila: Ann-Sofie För fler kontaktdetaljer, se kontakta oss.

© 1999-2012 Indien.nu