Andamanerna i februari! tips på boende?

4 inlägg / 0 nya
Senaste inlägg
Carro-Micke
Offline
Nybörjare
Nybörjare
Blev medlem: 2011-12-08

I februari skall jag och min pojkvän åka till indien för första gången, först en vecka i New Dehli, tre veckor på Andamanerna och slutligen en vecka i Chennai.

Boende i både New Dehli samt Chennai har jag inga problem att hitta på nätet, men det är lite svårare när det kommer till Andamanerna.

Vi bor gärna på hostels/b&b/huts/bungalows... hotell är inget vi riktigt har planerat att bo på.

Enkelt och spartanskt är vår melodi!wink

 

Tips? smiley

 

Mvh

Carro

Henric
Henrics bild
Offline
Upplyst användare
Upplyst
Blev medlem: 2010-06-17

Det bästa är att åka till den ö och strand man vill och hitta boende där. Det finns gott om budgetalternativ och det bästa är att ändå se ett par ställen och olika rum innan man slår till.

__________________

Med vänliga hälsningar
Henric Carlsson
indien.nu

Carro-Micke
Offline
Nybörjare
Nybörjare
Blev medlem: 2011-12-08

okej, tack!

Är det svårt att hitta boende? tänkte att vi kanske skulle boka något i förväg eftersom vi åker under hög/peak-säsong... eller det kanske inte behövs?smiley

 

tommypeters
Offline
Upplyst användare
Upplyst
Blev medlem: 2011-07-01

Det är inte direkt högsäsong då, om det inte infaller någon indisk högtid under den tiden. Högsäsongen är under dessa indiska högtider samt från cirka 20 december till en bit in i januari.