Hur gör man om man handlat lite mycket grejor och vill ta med detta hem, är det lättast att betala lite när man flyger hem vid flyget för extrakilona eller bör man skicka det via posten på något sätt, har ingen koll alls hur man gör ?
Om Indien.nu
Indien.nu grundades år 2000 som en ickekommersiell webbplats för spridande av information och resetips om Indien. Sajten drivs och utvecklas av Henric Carlsson som sedan 2007 bor i staden Udaipur, Rajasthan, Indien. Läs mer om Indien.nu här!
Kontakta oss
För frågor och synpunkter skicka ett mail till:
Webmaster
Vill du tipsa om arrangemang och evenemang i Sverige, maila:
Henric
För fler kontaktdetaljer, se kontakta oss.
© 1999-2020 Indien.nu


Det brukar vara rätt så dyrt att betala för extrakilon när man flyger. Är det saker som du inte har jättebrådis med att få hem så kan du ju skicka det med sjöpost vilket är ganska billigt men tidsödande. Kolla hur mycket ditt flygbolag tar per extrakilo och jämför med postens priser i Indien.
11 kg i ett paket från indien med sjöpost låg på 250 300 spänn om jag minns rätt för mig. billigt. har för mig att flyg brukar kosta ca 50 spänn extra per kg. låter mkt nu när jag säger det, det kanske är fel.
Jag har hort rs900 per extra kilo vid flygplatsen..
Sa jag skulle rada till att man skickar hem saker via post..
Det ar ju jamfort med att betala vid flygplatsen mycket billigare.
Kostnaden är olika för olika bolag. Jag hade en ton (nästan hehe) för mycket med mig på Lufthansa den senaste gången jag åkte hem och det kostade mig inget den gången, men jag hade tur den gången.