Hyra lägenhet i Calangute

5 inlägg / 0 nya
Senaste inlägg
karinoska
Offline
Veteran
Veteran
Blev medlem: 2011-04-23

Tips på att hyra lägenhet i Calangute feb 2012 ev någon dag i jan + mars.Vi kan vara 1-4 pers vet ej ännu.Gå avstånd .

Fam.K.
Offline
Erfaren användare
Erfaren
Blev medlem: 2011-08-18

Hej!

Vi har rest till Indien, Goa, Calanguteområdet i 10 år. Vi har en pålitlig kontakt när det gäller lägenheter. I annexet intill Highland Park Resort (gränsen mellan Candolim och Calangute) hyrs lägenheter ut. Det är trerummare med dubbelsängar i två av sovrummen och en soffa i vardagsrummet. För övrigt spartanskt men kök finns om man är lagd åt att göra egen mat. Men man äter urbilligt på hotellet intill eller vartsomhelst för den delen. Huset ligger bakom den stora supermarknaden Newtons där man kan handla i princip allt i matvaror och annat. Det tar högst 10 minuter att gå ned till beachen om ens det. ATM uttagsautomater finns i närheten. Mycket centralt alltså.

Ring i så fall Nikki som förmedlar lägenheterna, på tel från sverige 0091 (riktnummer) och nummer i Indien/goa utan riktnummer 9860231740. Nikki kör dessutom taxi och pratar bra engelska och är en utmärkt guid.

 

 

tommypeters
Offline
Upplyst användare
Upplyst
Blev medlem: 2011-07-01

Ungefärligt pris? Vi har iofs boende ordnat för den här gången, men intressant att veta om vårt hotell skulle bli fullt om/när våra vänner kommer ner.

Goseklumpen
Offline
Erfaren användare
Erfaren
Blev medlem: 2012-08-20

Vad är det som lockar med Calangute? Inte Goas paradis direkt.

tommypeters
Offline
Upplyst användare
Upplyst
Blev medlem: 2011-07-01

Höga, fina vågor.

Inte bara utländska turister utan också indier.

Stor mängd restauranger och också en del hyfsade affärer.

Helt OK hotell till billig penning.

Man kan ha det rätt lungt om man vill (gå 100 meter åt sidan) eller se lite mer folk om man vill.

 

Vill jag till ett paradis åker jag inte till Goa utan Lake Toba i Indonesien eller Perhentian Kecil i Malaysia.