
Indien är att börja förhandla om ett frihandelsavtal med tullunionen i Ryssland, Vitryssland och Kazakstan inom de närmaste sex månaderna, har indiska biträdande minister för handels- och industri Rajeev Kher sagt.
En rysk-indiska arbetsgrupp som bildades i november 2014 kommer att överväga förhandlings av ett omfattande frihandelsavtal mellan Indien och tullunionen.
Kher sade arbetsgruppen skulle lägga fram förslag inom de närmaste sex månaderna och förhandlingsprocessen skulle börja efter det, TASS rapporterar.
Eftersom de flesta av den utvecklade världen i väst lider en ekonomisk nedgång, har utvecklingsländerna varit intensifiera ansträngningarna för att deras ekonomier närmare.
Senast, sade Kina skulle kunna inrätta ett frihandelsområde med ett bredare Ryssland-ledda ekonomiskt block som även innehåller Armenien och förväntas omfatta Kirgizistan snart.
Den eurasiska tullunion är ett regionalt block som innehåller Ryssland, Vitryssland och Kazakstan syftar till att skapa ett enda ekonomiskt område med gemensamma taxor. Koncernen har en befolkning på 168 miljoner människor och en BNP på mer än 2 triljoner dollar.
De BRICS-länderna som inkluderar Brasilien, Ryssland, Indien, Kina och Sydafrika kommer också ha upprättats i slutet av året $ 100.000.000.000 New Development Bank, som en rival till IMF och Världsbanken.
http://rt.com/business/235731-india-russia-customs-union


