Köpa bostad i Indien

8 inlägg / 0 nya
Senaste inlägg
Indian_Jones
Offline
Nybörjare
Nybörjare
Blev medlem: 2010-03-05

Jag undrar lite allmänt om bostadsmarknaden om man tänker bosätta sig lite längre tid, ev. permanent. Vad rekommenderas? Hyra eller köpa? Hus eller lägenhet?
Var kan man hitta information om gällande prisnivåer på boende. Får utlänningar äga bostad/mark i Indien?

Jag har varit runt på lite mäklarsidor men har svårt att förstå dom, dom verkar lite röriga. Jag skulle vilja veta ungefär vad en normal bostad i bra skick, runt 50 kvm i centrala Mumbai, New Deli resp. Bangalore kostar att köpa resp. hyra? Bara så man får en ungefärlig uppfattning.

Tack på förhand.

matsism
matsisms bild
Offline
Upplyst användare
Upplyst
Blev medlem: 2011-04-16

Indian_Jones skrev:
Jag undrar lite allmänt om bostadsmarknaden om man tänker bosätta sig lite längre tid, ev. permanent. Vad rekommenderas? Hyra eller köpa? Hus eller lägenhet?

Du får bara köpa bostad i Indien om du bor i Indien i mer än 6 månader.
Turistvisum ges aldrig för så lång tid varför du måste ha PIO-kort eller arbets-visum för att få köpa bostad.

Lägenheter centralt i Mumbai kostar cirka 200.000 - 700.000 rupier / kvadratmeter.
En lägenhet på 50 kvadratmeter kostar cirka 10.000.000 - 35.000.000 rupier.

Till det tillkommer olika månadsavgifter för drift, underhåll, vatten, el och sophämtning.

wipro
Offline
Erfaren användare
Erfaren
Blev medlem: 2011-06-23

Utlänningar får inte längre köpa bostäder i Indien.

Ann-sofie
Ann-sofies bild
Offline
Upplyst användare
Upplyst
Blev medlem: 2010-09-30

Om man har bott i Indien mer än 6 månader och betalat skatt i en längre tid. (Då har PAN-card)
Eller om man har ett företag, kan man som utlänning visst köpa bostad dock ej jordbruksmark.

wipro
Offline
Erfaren användare
Erfaren
Blev medlem: 2011-06-23

Nej, myndigheterna har täppat till det nu under 2010. Om du tror att du äger din bostad så har du fel.. :wink:

Ann-sofie
Ann-sofies bild
Offline
Upplyst användare
Upplyst
Blev medlem: 2010-09-30

Har du någon länk till detta beslut?
Då man som ägare av ett bolag kan äga sin fastighet och som utlänning kan äga sitt bolag. Då betyder det väl att jag äger det eller?? :wink:

Goanen
Offline
Upplyst användare
Upplyst
Blev medlem: 2011-04-16

Lite mer information
http://www.rbi.org.in/scripts/FAQView.aspx?Id=33

tommypeters
Offline
Upplyst användare
Upplyst
Blev medlem: 2011-07-01

Citat:
Q.7. Can a foreign national who is a person resident in India purchase immovable property in India?

Ans. Yes, a foreign national who is a ‘person resident in India’ within the meaning of Section 2(v) of FEMA, 1999 can purchaseimmovable property in India,but the person concerned would have to obtain the approvals and fulfil the requirements, if any, prescribed by other authorities, such as, the State Government concerned, etc. The onus to prove his/her residential status is on the individual as per the extant FEMA provisions, if required by any authority. However, a foreign national resident in India who is a citizen of Pakistan, Bangladesh, Sri Lanka, Afghanistan, China, Iran, Nepal and Bhutan would require prior approval of the Reserve Bank.