[quote=matsism]
Senast när jag lämnade Nepal för Indien vid gränsstationen Sunauli var det flera som totalt bröt ihop när de fick reda på att de inte fick återvända till Indien förän efter 60 dagar från deras utresa. Senast jag var i Kathmandu träffade jag flera som "satt fast" utanför Indien. Var överdrivet tydlig när du lämnar Indien så att du får rätt utresestämpel.
[/quote]
Det är det där jag är riktigt rädd för att råka ut för! Hur är man tydlig med att man vill komma tillbaka tidigare? Det är ju snopet att stå där sedan och inte vara välkommen tillbaka.
Förresten, vet du vad man fyller i på visumansökan angående vilken stad man lämnar Indien ifrån? Vi planerar ju att bara köpa en enkelbiljett och har än så länge ingen aning om vilken stad vi lämnar ifrån. Hur noga är de med att det stämmer?