Är det Dharamsala..?

9 inlägg / 0 nya
Senaste inlägg
onemoresong
Offline
Veteran
Veteran
Blev medlem: 2004-09-15

Som exil-tibeterna bor i? Någon som vet om det är möjligt att gå på någon av Dalai Lama's föreläsningar som turist. Har sett att han är i sin hemstad i samma veva som jag är i Indien.
Dharamsala (om det nu är där) ligger ju nära Kashmir, vågar man åka?
// Lina :)

Henric
Henrics bild
Offline
Upplyst användare
Upplyst
Blev medlem: 2010-06-17

Här kan du läsa en massa bra:
http://www.indien.nu/kartor-guider/himachal-pradesh/dharamsala/

Och visst vågar du åka trots att det ligger nära Kashmir!

echo
Offline
Orakel
Orakel
Blev medlem: 2011-09-13

Exil regeringen sitter i Dharamsala men tibetanerna är spridda över världen. Många bor i Nepal och runt om i Indien. I Darjeeling finns ett self help center som man kan besöka. Annars bor väldigt många i USA.

Tesan
Offline
Veteran
Veteran
Blev medlem: 2004-04-01

om du vill sitta med på en audiens går du till hotel tibet på bhagsu road (tror jag det var) & anmäler intresse. här finns mer info om hans föreläsningar samt kontaktinfo för hans föreläsningar 23 feb - 9 mars i Dharamsala: http://www.tibet.com/teachings.html

du ska absolut åka till dharamsala (mcleod ganj), och missa inte för all del att traska upp lite i bergen!

Clownfish
Offline
Orakel
Orakel
Blev medlem: 2003-06-24

Centrum för tibetanernas verksamhet är McLeudganj som är en hemskt trevlig by vid Dharamsala. Att det ligger geografiskt nära Kashmir är ingen fara (det är många busstimmar till Kashmir därifrån). McLeudganj är ett vanligt resmål för backpackers och jag tyckte stämningen både mellan turister och mellan turister o lokabefolkning var ovanligt bra där! Missa inte! Men åk inte nödvändigtvis dit i midvintern, det blir kallt!

glenn
Offline
Erfaren användare
Erfaren
Blev medlem: 2004-11-02

len... när e midvintern därrå?

Clownfish
Offline
Orakel
Orakel
Blev medlem: 2003-06-24

Vet inte exakt, men december o januari är iaf duktigt kalla!

Annapannan
Offline
Erfaren användare
Erfaren
Blev medlem: 2004-11-04

Varje år håller HHDL sina marchteachings som alla ær vælkomna, det ændå som krævs ær ett passerkort som kostar ca 5 rupis. Gløm inte foto bara.

Før den som ær dær før att verkligen lyssna på DL undervisning krævs en hel del tålamod. Undervisningen hålls såklart på tibetanska så turister måste inførskaffa en liten radio som man førhoppningsvis kan høra en "engelsk" tolk på.

Vill man bara se Honom kan man ju bara titta in en dag och få det helaøverstøkat. =) Anna

Tesan
Offline
Veteran
Veteran
Blev medlem: 2004-04-01

tack för infon annapannan! ska försöka hinna dit till mars.. :)