Någon som vet angående intyg av medicin och förklaring på sjukdoms symptom så att folk vet vad som pågår om man skulle få e-p anfall under resa
Om man har massa tabletter med sig kan det bli problem att förklara för
t ex tullen vad man ska ha dem till?
Om Indien.nu
Indien.nu grundades år 2000 som en ickekommersiell webbplats för spridande av information och resetips om Indien. Sajten drivs och utvecklas av Henric Carlsson som sedan 2007 bor i staden Udaipur, Rajasthan, Indien. Läs mer om Indien.nu här!
Kontakta oss
För frågor och synpunkter skicka ett mail till:
Webmaster
Vill du tipsa om arrangemang och evenemang i Sverige, maila:
Henric
För fler kontaktdetaljer, se kontakta oss.
© 1999-2020 Indien.nu


Menar du epilepsi? Ta med dig dina recept plus att din läkare skriver in engelsk förklaring med signatur o hänvisning till sig själv.
Reser du själv? Se till att alltid ha med dig en engelsk förklaring i plånboken. På indiska sjukhus har man olika god kännedom om epilepsi. De kan skriva ut redcept, dock har de äldre mediciner/varianter. Vet detta eftersom min respartner fick ett ep-anfall i Indien, (hade aldrig haft det innan). En hyffsat otrevlig historia, som iaf löste sig. På det första sjukhuset rekommenderade det att man satte en pinne i munnen så personen i fråga inte skulle bita av sig tänderna. På det privata sjukhuset avfärdade man detta.
Jag kan rekommendera dig att om du efter ett anfall skulle behöva vila upp dig på sjukhus, välja ett privat alternativ. Dessa är väldigt bra och man kan ofta få en privat sjuksköterska som "övervakar" en. De är inte heller speciellt dyrt.
Hur som helst, trevlig resa!
mvh/
pia