Hej! :D
jag ska resa till Indien i februari Mars tillsammans med min pojkvän.
Jag är adopterad från indien och min pojkvän är "vit europé".
JAg har läst i vissa sammahang att Indierna har svårt för att indiska tjejer reser med vita killar. de kan trakassera paret .
'Är det någon som har erfarenhet av det??
Skriv och berätta!!


Har aldrig hört talas om detta så ofta i verkligheten och inte heller träffat på det fenomenet i Indien bland andra turister jag lärde känna. Men visst, det är säkert inte helt otroligt. Jag vet iaf att det förekom väldigt mkt både i Thailand och i Vietnam när jag var där.
Det finns ett avsnitt om detta i Lonely Planet - läs där!
När åker ni? Jag och min kille är en "mixed couple" och vi åker dit om två veckor. Det är första gången för mig också men jag kan inte tänka mig att det blir något problem. Jag kan återkomma till dig när vi har varit där ett tag!
Fabian S!
Jag hittade inte någon sådan avsnitt! Kan du lägga in en länk eller nåt!
Tack!
hara
Jag tror Fabian menade boken och inte hemsidan. I boken finns ett sådant avsnitt.
mvh
/Björn
Pratade med en kille för ett par dagar sedan som tillbringat ett halvår i indien. Jag hade hört av en gemensam bekant att han inte gillade landet och eftersom jag skall åka om en dryg vecka nu så var jag nyfiken på varför. Då sade han som exempel att han var tillsammans med en indiska och när de varit ute på den indiska landsbygden så hade de kastat sten efter hans tjej... :(
Å andra sidan kanske man skall ta historien med en nypa salt för samma kille berättade även om byar som stormade varandra med facklor och spjut och om grisar som nafsade i rumpan när man var på toaletten... :?
Det låter kanske mer som att din kompis inte har varit i Indien?
Nu har jag ju sett långt ifrån allt, men antal grisar som har nafsatt mig i rumpan är noll och det antal byar som jag sett storma varandra är noll.
Antal leenden jag har sett är dock närmare en miljard, antalet trevliga människor, påträngande försäljare, grästuggande kossor och rikshawförarare lika så.
En resa i Indien är full av prövningar och tidvis kan det vara mycket jobbigt men belöningarna man får gör det hela värt med råge tycker jag.
Jag har sett ett flertal "blandpar" som alla sett ut att trivas med resan. Dock har jag inte tänkt på att prata med några av dem om deras erfarenheter av detta så när det gäller den delen har jag tyvärr ingen erfarenhet. Jag kommer att träffa en svensk man som är gift med en indisk kvinna idag så jag kan ju kolla om de har några dåliga erfarenheter pga detta under sina resor men det tvivlar jag på.