Är det någon som har erfarenhet av vad det kostar ungefär att göra en "backwater utflykt" inklusive en övernattning på båten??
Om Indien.nu
Indien.nu grundades år 2000 som en ickekommersiell webbplats för spridande av information och resetips om Indien. Sajten drivs och utvecklas av Henric Carlsson som sedan 2007 bor i staden Udaipur, Rajasthan, Indien. Läs mer om Indien.nu här!
Kontakta oss
För frågor och synpunkter skicka ett mail till:
Webmaster
Vill du tipsa om arrangemang och evenemang i Sverige, maila:
Henric
För fler kontaktdetaljer, se kontakta oss.
© 1999-2020 Indien.nu


Hej,
I oktober 2005 betalade jag 3500 rupier för en trip mellan Allapuzha och Kollam (som är den vanliga sträckan att åka) för två dagar och en natt inklusive mat och vatten för tre personer.
Men priset varierar kraftigt beroende på vilken typ av båt du vill ha, hur bra du är på att pruta och vem du försöker pruta med. Gå ner till kanalen i någon av de ovan nämnda städerna och snacka direkt med kaptenen, om du går via en mellanhand kommer priset att bli två, tre gånger så högt.
//Gustav
tack för tipset!
mvh