Har ni erfarenhet av att ta med er små barn (våra är 2,5 och 3,5 år) på kameltur? Är det något man inte bör ta sig för över huvud taget eller kan det funka?
Funderar på dagstur vs. övernattning...
Funderar dessutom på övernattning under stjärnorna (som jag tidigare gjort och älskat) eller bo i camp (som jag eg. inte är så sugen på, men kanske är praktiskt...eller bara dyrt och påklistrat?)
Dessutom, kameltur i 6:e månaden..?
:?:


Jag har ju varken haft med mig barn eller varit gravid på någon kameltur, men kamelturer har jag varit på.
Man kan ordna kamel med kärra på vilken man kan placera barn samt eventuella svärmödrar och själv rida på en egen kamel vid sidan av. Detta borde alla arrangörer kunna fixa. Att ta med sig barnet upp kanske är lite vanskligt, speciellt vid start och stopp då kamelen vickar runt åt alla möjliga håll. Huruvida det är lämpligt för någon som är gravid kanske barnmorska (eller vad det nu heter) kan svara på. Så länge man inte springer med kamelerna skumpar det ju inte jättemycket. OM man däremot sätter full fart hoppar det så mycket att även mina organ är nära att hoppa ur kroppen - men det är det värt!
Det finns några olika sätt att lösa det här. Det enklaste och det värsta (fast kan vara bra om man bara har en liten stund) är att ta en bil ut mot Sam. Precis intill dynerna finns det tusentals personer som försöker hyra ut just sin kamel. Här får du aldrig känna dig ensam utan du ser minst ett dussin turister vart än du vänder dig om. Du behöver inte heller vända dig om för att hitta tiggare, försäljare, ungar som sjunger för pengar, ungar som gråter tills dom fått pengar, tomma vattenflaskor som sticker upp ur sanden etc etc.
Ett bättre alternativ är att fråga sig fram bland andra turister i Jaisalmer om vilka turarrangörer de varit ute med och om de gillade det. Hitta en som tar er ut en bit från de värsta turiststråken. Kolla, dubbelkolla och kolla igen vad som ingår i priset.
Jag tycker det kan vara trevligt att ta in på en sk resort där man bor i (ibland) fina tält i sköna sängar. Mot en extra avgift kan de även ordna så att man tar en safari lite längre bort från de värsta turiststråken. Vill man njuta av stjärnhimmelen kan man ju alltid sitta ute några timmar på kvällen. Anledningen till att jag rekommenderar detta alternativ är att nätterna kan vara mycket kalla i december och det är kanske inte så roligt med barnen. Väljer du detta alternativ kan du googla runt lite efter bra ställen. Skoj kan det även vara att man nästan alltid får se en sk kulturshow på kvällen till middagen. Skoj första gången, en pina om man sett liknande kulturshower 711 gånger innan. Dockteatern kanske är uppskattad av de mindre dock.