Jag börjar närma mig slutet på min Rajasthan tur och börjar närma mig Delhi. I Delhi kommer jag få en klassisk rundtur där de skall visa mig de stora ting, som Jama Masjid, Red Fort, Raj Ghat, India Gate, Presidents House, Humayuns Tomb & Qutub Minar.
Efter den här trippen skall jag upp norrut någon vecka för att sedan återvända till Delhi för 3-4 heldagar innan hemfärd. Vad kan ni tipsa om för aktiviteter under dessa dagar?
Marknad/coctailbar/SPA/teater/ you name it.
/Peter


Även: Tips på boende för ca 150-200 sek natten skulle även sitta fint. Nära en Metro.
bokmarknaden vid Daryaganj (old delhi) på söndagar, om du gillar att rota bland begagnade böcker/tidningar etc.
äta paratha i "parathe walli galli", ett stenkast från daryaganj
äta en riktigt tjock lassi från någon av lassie försäljarna vid fatehpuri masjid, ett stenkast från parathe walli galli
köpa en vacker drake vid patang ki bazaar ett stenkast från fatehpuri masjid
äta på jahawar hotel, gurda masala (stekt njure) är speciellt gott där, nära jama masjid
allt ovan nås enklast via tunnelbanestationerna chawri bazaar eller chandni chowk
billigt boende med närhet till tunnelbana finns i paharganj
Hotel Anoop, 1566 Main Bazar, Pahar Ganj, nära Rama Krishna Ashram Metro-station.
800 rupier / natt med AC eller 500 rupier / natt med takfläkt.
Gratis WiFi-Internet (men Airtel 3G är mycket snabbare).
Hyfsad dygnet-runt-öppen restaurang och bar på taket.
Anoop Hotel:

FOTO: Mats Larsson
Det finns massor av hotell att välja mellan i Pahar Ganj:

FOTO: Mats Larsson
Södra asiens största köpcentrum är The Great India Place Mall. Även om du inte skall handla bör du åka hit bara för att titta på människor, dricka kaffe, äta god mat, gå på bio (med superbra bild och ljudkvalitet) eller gå på nattklubb. Tag Delhi Metro till Noida Sector Atharaha. Välj utgång två mot The Great India Place och Worlds of Wonders. Gå helst dit en lördag eller söndag när det är riktigt mycket folk. Hur hysteriskt som helst.
När du är i Noida sector 18 besök en av mina favorit-pubar. Anchor Restorant och Bar serverar god mat, billig öl och har DJ och dansgolv, fullt med folk alla kvällar i veckan och hysteriskt på fredagar och lördagar. Tyvärr stänger de redan vid midnatt.
Noida Sector Atharaha:

FOTO: Mats Larsson
The Great India Place, Noida Sector Aratisa:

FOTO: Mats Larsson
Worlds of Wonders nöjespark är en del av The Great India Place. Vandana, Carolin och Suneeta i fritt fall:

FOTO: Mats Larsson
Hauz Khas Villages är några mysiga kvarter med caféer, design-butiker, gamla ruiner, park, sjö och härlig atmosfär. Lite märkligt men du skall ta Delhi Metro till stationen Green Park som ligger närmare Hauz Khas än stationen Hauz Khas.
Kläd-designern Archana lever och verkar bland många andra designrar i Hauz Khas:

FOTO augusti 2012: Mats Larsson
Hauz Khas:

FOTO augusti 2012: Mats Larsson
En show du bara inte får missa är Kingdom of Dreams. Köp biljetter i god tid. Tag Delhi Metro till IFFCO Chowkmer.
FOTO: Kingdoms of Dreams
OJ, det här blev ett långt inlägg, skulle kunna bli en bok. Det finns hysteriskt mycket att se, göra och möta i Delhi. Delhi är världens khoolaste stad och du bör stanna i minst tre månader och inte bara tre dagar.
__________________
… Är i Singapura.
Skype: matsism
Mail: mats@matsism.in
Internet: www.matsism.in
Facebook: matsism
Instagram: matsism
Lite av mina tips finns i vår guide till Delhi här!
__________________
Med vänliga hälsningar
Henric Carlsson
indien.nu
Tackar så hemskt mycket!
Precis anlänt tillbaks till Delhi och bor nu på Rockwell Plaza, som jag gjorde första natten då i all förvirring inte uppskattade boendet som jag gör nu när jag lärt mig Indien efter två underbara veckor. Tack för tipsen som skall underhålla mig några dagar. Vet ej riktigt hur länge det blir ännu, men 3 heldagar är ett minimum då jag även ska försöka ta alla "geocache" i området. Slå upp det själva
Är det Archana som står och poserar Matsism? Såfall får jag allt ta mig ett titt. Tack för alla utförliga svar, bokmarknaden låter mycket intressant och jag skall hem på en onsdag morgon, så det passar ju perfekt.
Flyger till Amritsar nu på onsdag och har bokat tre nätter där för att senare ta mig till Dharamsala. Några outside of the indien.nu tracks ni kan tipsa om där?
Tack!
/Peter
Tips på någon marknad med billigare "fake" kläder, så som piker tex?
Palika Bazar vid CP har det mesta man kan tänka sig och ingenting är "äkta vara". Pruta hårt!
/anna
__________________
heliophilia.se
facebook.com/adolfsson.anna
twitter.com/annamylinda
instagram.com/annamylinda
Fick besökt Palika Bazaar och vilket j*vla kaos! Precis så jag gillar det
Blev inte handlat så mycket, blev mest lite krims krams till dem där hemma.
Så om någon timma efter frukost här i Pahar Ganj skall jag ta mig till The Great India Place för att underhålla mig under dagen och se vad det har att erbjuda. Läst mer om det och det verkar riktigt bra.
Har nu en dag kvar i morgon också, då jag helst vill ta det väldigt lugnt då jag skall sumera en del av resan jag gjort till text. Försökt ragga ta i några lyxigare hotell för att endast hyra in mig på poolområdet, men med ej större framgång. Har gjort så tidigare i andra länder där det funkat bättre. Så jag undrar om ni kan tipsa på någon "oas" där jag kan försöka få lite sol igenom foggen och kanske kunna svalka mig i pool medan jag beställer in mina sista Kingfisher?
Tack ännu en gång för tipsen.
Vilken gårdag!
Blev en heldag i Matsism fotstår. Först någon timma på gigantiska The Great India Place, där man verkligen kunde finna allt. Själv lade jag mina pengar på en nderbar bokaffär fär jag hade kunnat bära med mig det mesta om musklerna tillåtit. Sedan fick det bli ett besök på World of Wonders som verkligen låg precis utanför. Det var väl sådär 10 år sedan jag var på Liseberg i Göteborg och märkte att man inte var lika modig längre. Men en grupp yngre förmågor drog med mig på de flesta utav attraktionerna, tack och lov. För det bar verkligen hur kul och spännande som helst. Efter mitt 29 åriga hjärtainte orkade med längre tog jag mig åt ett ny uppdrag, att finna Matsism favorit krog i området, Anchor restorant. Tog några cirkulationer innan kag fann det. Ett mysigt dunkelt ställe med fin gin & tonic.
tack för alla tipsen igen. Nu är det sista dagen här och det känns faktiskt lite vemodigt.
__________________
… Är i Singapura.
Skype: matsism
Mail: mats@matsism.in
Internet: www.matsism.in
Facebook: matsism
Instagram: matsism