Det är ju ett par folk här på forumet som flyttat mer eller mindre permanent till Indien. Jag tänkte det behövdes en tråd för detta :)
Det pratas mycket här hemma hos oss för tillfället om att flytta till Indien, Aizawl, dock är det ju minst sagt ett stort steg.
Min partner är ju Indiska så hennes familj är där, vi funderar väl på om livskvaliteten inte skulle bli lite bättre än det är här i London (där vi bott i 4 år nu).
Vi äger ju hus samt affär i Indien, det är väl en liten säkerhet, men genererar ju inte så i närheten så mycket pengar att en familj kan leva på det, iaf inte som vi vill leva. Tanken vi bollat med är att köpa en kanske två affär till samt hyra ut dem också, men huvudverksamheten skulle vara en Preschool/Nursery. Min fru säger att folk betalar som galna för en plats på en bra Preschool i Aizawl, speciellt om det är en Europe involverad på något sätt.
Vad vi skulle göra då är att köpa mark samt bygga ett hus att leva i samt en lokal för Preschool verksamheten. hmmmm aja detta är väl tankar som bollas runt.
Hur är har andra gjort eller gör för inför en flytt, och försörjer sig på plats nu? Vi kanske kan dela lite tankar osv :D


Bumpar tråden lite, inte så mycket händer här för oss. Vardagen tar över alla planer, man pratar om det lite då och då men det är allt. :(
Personligen är min längtan till något nytt alltid högst på Söndagar.
Jag antar denna tråd blir min egen lilla dagbok haha, om vi nu kommer till Indien eller inte får vi ju se.
Nu ska biljetterna bokas för resa till Indien och titta på mark för förskolan samt ge in ansökan om att driva den också klart (resa blir i Mars). Målet är att vara etablerade och en av oss eller båda att flytta dit första delen av 2012, vilket just nu känns länge. Men saker börjar ju hända iaf.
Jag kom även på att det kanske vore en ide att se på möjligheter att erbjuda Svenska Universitets studenter en praktik period på plats i Indien, vi har en del kontakter med organisationer för socialt arbete, skolor, ett universitet samt ett sjukhus. Det vore roligt att organisera upp ett helt program för en termin. :D Men då är frågan om man kan tjäna pengar på det, för visst vore det underbart roligt men fokus måste ligga på att kunna få in pengar för våra sparade pengar kommer gå fort med alla investeringar.
Jag åkte själv på min praktik till Indien och konkurrensen om platser var stenhård då. Problemet gällande detta är att allt skulle bli väldigt fokuserat till just Mizoram, en delstat som inte är sådär typist för Indien eller väldigt "roligt". Möjligen går det att se över möjligheter att ordna verksamheter i Kolkata också.
Jag kommer skriva någon dag, har bara varit lite mycket här med högsäsong och uppbyggnad av nya Indien.nu men jag tycker helt klart ni ska försöka ta chansen.
Visst, vi har inte alls samma materiella levnadsstandard som vi hade i Sverige men jag tycker vi har en mycket bättre levnadskvalitet på många andra sätt (och att slippa snö!!!) så vad väntar ni på? :)
Ja, det vore mycket intressant att läsa lite hur ni gick tillväga och hur det utvecklas för er på plats, ni har ju levt där ett par år nu om jag minns rätt.
Den matriella delen må vara viktigt, men levnadskvalitet är ju mycket viktigare som du säger. Det som just nu hindrar oss lite är att vi trots allt vill kunna leva ganska bra, ingen av oss är intresserade av att bo där och vara så "fattig" om du förstår. Därav försöker vi förberedda oss så mycket som möjligt.
Det var då tanken på en förskola eller annan liknande skolverksamhet kom upp, det är ett område vi både har kunskap om samt "kontakter" finns i delstatens utbildingsdepartement, sån är ju viktigt (tyvärr) samt att det är en mycket vinsproducerande område och inte så svårt att starta. Det är ju alltid själva started som är svårast, när man väl är på plats och det rulllar på finns det ju mycket man kan göra.
Den initiala delen är att köpa mark samt få igång bygget av lokalen.
Vi funderar även på att köpa ett hus till om det dycker upp något ganska billigt att köpa igen.
sånt som jag iaf också ofta tänker på är hur svår det kan bli, eller inte, om man någon dag vill flytta tillbaka till "väst", Sverige eller England. Med tanke på utbildning, bakgrund samt vad man haft för sig i Indien menar jag. Blir den en flytt nu så är det ju tänkt att vara för hela livet, men det kan ju ändras också. Tankar går ju även runt pension och sånt "trist" hehe
Nu är nästa steg iaf mer eller mindre klart, det blir troligen ett husköp till. Beroende på plats och storlek skulle det generera runt 15 000 till 20 000 Rs per månad. Budget för detta köp är max 150 000 kr.
Dock kan det ta tid innan det köps, det sköts via kontakter och är beroende på vad som dyker upp på marknaden med kort varsel, det gäller att vara snabb.
Jag måste säga att jag tycker det är ganska dyrt att investera, speciellt med tanke på att avkastningen inte är så där superhög precis. Men jag är ju ingen expert på detta precis haha.
Hej!
Vi är också ett par som har tröttnat på kylan här uppe i norr och tänkt oss utomlands och Indien är ett av de länderna som ska scoutas så småningom. Har försökt att kontakta ambassaden här i Oslo för att få svar på ett par frågor men de är lite sådär motiverade att svara verkar det som, så jag tänkte pröva lyckan här i stället. :)
Kan man äga mark och företag som utlänning i Indien?
Är det svårt att få uppehållstillstånd?
Vi räknar med att få ihop ca 100.000NOK i startkapital och sedan eventuellt jobba ett par månader varje sommar här uppe och på så vis få in ca 30-40.000 till varje sommar, låter det som att det kan gå eller är vi helt ute och cyklar? Vi skippar dock helst att åka hem på somrarna... ;)
Vi hade först och främst tänkt oss hostel/restaurang/bar, då vi har erfarenhet av det sedan innan. Eller finns det någon annan bransch som är mer lukrativ?
Många frågor blev det, men jag hoppas att någon har tid att svara på åtminstone någon av dem. :)
Jag har inte så bra koll på detta själv, min fru är ju Indiska så det blir ganska mycket enklare för oss på det sättet med PIO kort och sånt.
Vart hade ni tänkt etablera er, Indien är ju stort? Jag är ingen expert men det låter som 100 000 NOK är litet som start kapital. Men det beror ju på lite vad ni vill göra också antar jag.
Tack för svar! :)
Vi har inte kommit riktigt så långt att vi har hittat ett ställe vi vill till ännu. Vi bollar just nu mellan lite olika länder och de som står högst på listan är Kambodja, Vietnam, El Salvador och Indien. Tanken är att vi ska scouta runt lite först innan vi bestämmer oss. Hade tänkt att flyga till Mumbai nu i vår och där börja att fråga oss runt lite bland folk som har bott där ett tag, hur krångligt det är med byråkratin och så vidare.
Kanske har du några handfasta tips att dela med dig av? Vi bor helst sida vis sida med lokalbefolkningen i ett område som innehåller minimalt med charterturister. Backpackers är väl det klientel vi siktar mest på.
Hur är Indier mot utlänningar som startar företag där? Ses vi som ett trevligt tillskott eller mer som parasiter som stjäl deras chanser till inkomst?
Misstänkte också att 100K var lite lite. Förhoppningsvis får vi ihop mer än så, det beror på hur försäljningen av lägenheten går.
Att få uppehållstillstånd i Indien är inte så lätt! Skall du driva någon affärsrörelse i Indien behöver du en indisk affärspartner, annars blir det svårt. Startar du en resebyrå för att locka turister till Indien kan du få uppehållstillstånd utan att ha Indiska partners. Det är något år sen jag hade lite koll om detta och allt ändras lite hela tiden, så du får checka upp hur det ligger till för stunden. Det varierar också mellan olika länders medborgare.
Mark för skolbyggnad kanske nu har kommit fram!
Släkten ska kolla under helgen, kostnad £12 000 Hur mycket Rs det nu är. Hoppas det är ok, vore skönt att få det köpet avklarat.
Det känns dock lite rörigt just nu, vi lär ju inte ha råd med att köpa mark för en sak, samt köpa ett hus att hyra ut samtidigt.
Gud, vad löjlig jag kommer känna mig om inget händer nu haha. Jag litar inte på att det kommer hända tills vi faktiskt bor där :hot:
Ja, det har du nog helt rätt i. Jag blir nog lite förvirrad av att vi försöker hitta olika investeringar som man kan mer eller mindre leva på, det kräver ju mer avkastning än normalt...
Nårrman. Du måste starta upp ett indiskt företag först o främst, helst med indisk partner. Det är MYCKET viktigt med val av partner, det ska vara någon du litar på. Det kostar 100 000 Rs att starta företaget.
Sedan kan du dra igång en verksamhet.
Jag är just i full gång med min och planerar att spendera minst 8 månader per år i Indien från och med 2011 :D
Lycka till Nårrman och korp :D
Tack för svar och lycka till med flytt! :)
Låter mycket kul. Du får gärna berätta lite mer, vilket typ av företag, vart i Indien och kanske lite hur du gått tillväga? Dela med din av din erfarenhet :)
Jag vill råda det omvända med tanke på den verksamhet du/ni skall bedriva. Utbildningsföretag krävs på både lokala och delstatliga licencer. Om du som utlänning står med i bolaget kommer det sannorlikt kosta månddubbelt i avgifter, officiella och inofficiella. Låt din fru och ev släktngar stå för bolaget initialt och gå in i bolaget först då alla tillstånd är klara och kontrolerade av er advokat.
Att du som utlänning skulle dra en viss renome till er preschool är givet då det nog anses som en smula exklusivt, dock tror jag ni måste ha med er någon form av pedagogisk modell inte bara ditt namn.
Indier med pengar är kräsna och vill ha valuta för sina rp's. Precis som i sverige måste man leverera annars blir man av med kunderna. Jag har haft bolag tidigare i Indien men flyttat verksamheten på pappret till Nepal på inrådan från min revisor. Verksamheten bedrivs dock fortfarande i Indien.
Problemet precis som i Thailand är att man maste ha en indier i företaget som äger marken osv, jag skulle nog hellre satsa pa export/import istället. Exportera fisk ifran Norge t.ex till Indien vad tror ni om det?
Tanken är att det är min partner med hennes familj, hennes mor arbetar inom utbildning också, som ska ta hand om det lagliga biten och allt kommer ju stå i hennes namn. Sen är inte den praktiska biten 100%, med exakt vem som sköter vad. Modellen är Montessori. Den här delstaten är ganska fattig, om inte på pengar, så på utbildning och sunt förnuft, så genom det blir en del saker mycket enkelt och en del mycket svårt.
Dock finns det en hel del potentiella och verkliga problem, en sak som oror henne är hur det troligen kommer drälla in massa "släktingar" som kräver att tas om hand, vilket tydligen är vanligt om man är framgångsrik. Vilket ju är ett problem jag inte tänkte på precis haha. Sen kan ju även just valet av modellen Montessori kanske ställa till lite problem, det är ju inte direkt det perspektivet som kanske främst tilltalar föräldrar i den delen av världen, iaf från vad jag förstått.
Just nu känns det lite avlägset, vardagen tar upp all tid här i London, vilket ju är faran med projekt som dessa...Men det tickar på och planen är fortfarande att hon åker dit andra halvan av detta år och på plats kollar in det praktiska och vad familjen har förberett. Vi får väl se :)
Något som gör det enklare för oss är att det kryllar av universitetsutbildade personer med en rad olika bakgrunder, massa lärare, som är beredda att göra vad som helst för ett arbete. Så det går ju att välja bland personal iaf.