Någon som pluggat i New Delhi?

5 inlägg / 0 nya
Senaste inlägg
aksel
Offline
Småpratare
Småpratare
Blev medlem: 2006-03-20

Hej,

Jag skall plugga på JNU i New Delhi till hösten. Någon som läst på universitet i staden (eller bott där i övrigt..) som kanske kan ge några tips?? Kanske någon som pluggat i annan del i landet?

Hoppas någon kan ge mig en känsla för hur det kommer att bli!

Vänligen Aksel

britrina
Offline
Upplyst användare
Upplyst
Blev medlem: 2011-04-18

Hej Aksel!
Jag har inte pluggat på JNU, men jag har hört från många att det ska vara ett fantastiskt bra universitet. Vissa menar att det är det bästa i Indien. Jag tror att du kommer att få det jättebra där!!!
Delhi ä en fantastisk stad! Men, om de är ditt första besök så kommer du nog att chockas lite när du kommer dit. Ta det bara lugnt, du kommer snart in i rytmen och hittar dina smultronställen i staden.
Vad ska du plugga och hur länge? Ska du bo på hostel?

aksel
Offline
Småpratare
Småpratare
Blev medlem: 2006-03-20

Hej,

Vad kul att det har ett gott rykte!

Som det ser ut blir det political science, alltså statsvetenskap. Sen skall jag fota och skriva mycket oxå.

Men jag har inte ens landat med flyg i staden innan så det känns lite nervöst att planera så lång tid i en stad jag inte vart i.. Men som du säger man hittar nog sina smultronställen.

/A

azadi
Offline
Småpratare
Småpratare
Blev medlem: 2005-07-31

hej!
jag håller med britrina ovan om att delhi är en underbar stad och att du säkert kommer trivas bra! jag kan tyvärr inte svara på dina frågor, men undrar bara om du åker som utbytesstudent eller ska göra en hel grundutbildning/vidareutbildning där? jag har själv studerat indisk politik och juridik på soas, london, och ska söka mig till delhi till hösten för jobb/upplevelser.

hur gjorde du för att söka? varför valde du delhi? vilken del av staden ska du bo i?

åh, jag vill också...

lycka till!

aksel
Offline
Småpratare
Småpratare
Blev medlem: 2006-03-20

Hej,

kul att höra att Delhi har gott rykte! Jo, jag läser ett miljöprogram på handels i göteborg så det blir en termin inom det. Sen är det tillbaks och läsa journalistik i göteborg.
Jo, jag ville till huvudstaden mest för att jag tänker att det finns de flesta delarna av landet framväxande kultur. Problemet var att ingen del av Göteborgs Universitet hade något utbyte så jag har fixat det mesta själv faktiskt. Många timmar framför datorn och jag tyckte JNU verkade bra. Och vidare så sitter jag och hoppas på stpendier jag har sökt..

Ha det bra!!