resa som ensam tjej

17 inlägg / 0 nya
Senaste inlägg
Miss Sallow
Offline
Nybörjare
Nybörjare
Blev medlem: 2009-05-26

Hej,
Jag har aldrig rest ensam - men tänker att nu är det på tiden. Undrar om det är någon som rest ensam i Indien? Hur är det? Och vart ska jag börja? Vill till Bombay, Goa och Kerala. Har tusen och en frågor ska leta runt här i forumet....
Och så kan jag tipsa om en av anledningarna till varför jag vill åka
http://www.shantaram.com/

anncharlotte
Offline
Upplyst användare
Upplyst
Blev medlem: 2011-04-16

Jodå jag har rest ensam i Indien, och det fungerar jättebra. Man väcker uppmärksamhet så klart, men det gör man alltid i Indien. Kvällarna var väl det som jag upplevde som lite jobbiga, då man kanske inte överallt ville ge sej ut helt ensam då. Men det beror ju väldigt mycket på var man är, i Goa tex är det ju inga problem.
Resrutten verkar ju heller inte vara så krånglig, jag hade landat i Bombay och sen tagit mej långsamt söderut framförallt med tåg, för att sen antingen flyga eller ta tåget tillbaka till Bombay , för att därifrån flyga hem. Mycket beror ju på hur lång tid du har på dej.

masalachai
Offline
Veteran
Veteran
Blev medlem: 2011-06-02

Hej,

Jag har också rest runt som ensam tjej i södra Indien (och sydostasien) och skulle absolut inte tveka inför att göra det igen. Jag tror att upplevelsen beror än mer på ens personliga inställning, sätt, val och framtoning än just det faktum att man reser ensam. Men visst - man får ofta många nyfikna frågor; det är dyrare med boende, taxi & rickshaws om man inte kan dela kostnaden med någon; man får vara lite extra påhittig de gånger man inte har någon som kan passa ens väskor och man ska in på en pytteliten toalett osv... och så kanske man vill tänka lite extra på sin personliga säkerhet och inte vara ute ensam varsomhelst hur sent som helst på kvällarna.

Fördelarna har för mig helt klart varit friheten - att inte behöva planera eller ta hänsyn till andras önskemål, att kunna vara spontan i varje ögonblick, och att jag på att naturligt sätt var betydligt mer öppen och tillgänglig för nya bekantskaper. Dessutom fick den "inre resan" extra stort utrymme, eftersom det fanns så mycket tid för reflektion och att "bara vara".

För mig var det största lågvattenmärket när jag blev jättesjuk. Då kände jag mig verkligen väldigt ensam, ynklig och långt bort från allt och alla... men det gick ju över det också, så småningom.

Att resa ensam innebär väldigt sällan att man är just ensam, om man inte själv väljer det. Det är väldigt lätt att knyta kontakt med andra resenärer och i vissa fall även lokalbefolkningen.

Första gången var jag bara i Mysore (Karnataka), och andra gången startade jag i Kerala för att sedan åka upp till Goa, till Tamil Nadu och avslutade resan i Mumbai. Jag upplevde stor skillnad mellan de olika ställena jag besökte, när det kom till lokalbefolkningens inställning och bemötande - inte i meningen "bättre/sämre", utan bara annorlunda.

Tror att du kan hitta intressant läsning här:
http://www.indien.nu/forum/viewtopic.php?f=2&t=9969

...och här:
http://www.indien.nu/forum/viewtopic.php?f=2&t=9559

Lycka till!

jenny Dahl
Offline
Veteran
Veteran
Blev medlem: 2008-08-08

Klart du ska åka!! Jag tänkte samma sak... att det var dax att våga göra nåt. :-) Jag reste ensam till Goa 2 veckor i november. Reser ensam nu igen i juli till Delhi. :-)

/Jenny

Miss Sallow
Offline
Nybörjare
Nybörjare
Blev medlem: 2009-05-26

Tack för alla svar! Nu ska jag börja planera.....
Love / Miss Sallow

olabandooola
Offline
Orakel
Orakel
Blev medlem: 2011-08-23

Hej

Jag har rest själv många gånger, det är enkelt och utvecklande! Har tågluffat i Europa, flygluffat i Europa, rest i Indien 3 mån, och åker nu i Juli igen! Det är bara positivt tycker jag!

Jag träffade en hel del tjejer som reste själva, de flesta utan några som helst problem...som de andra skrivit ovan så är det bara att åka, Indien är ett vänligt land. Ha allt ditt viktigaste i liten väska som du kan ta med dig in på toaletten, resten, (som du kan leva med att bli av med) i backpacken.

Det negativa som jag hörde från ensamresande tjejer var dock att tafsning på bussar / folksamlingar var rätt så vanligt. Dessutom får man räkna med att bli fotad om man solar i bikini i Goa. Klä dig rätt så slipper du problemen, följ Indiska klädkoder.

Jag gillar inte ordet "ensam", för en sak kan jag lova - du är aldrig ensam i Indien om du inte väljer det själv förstås!

Du kommer att träffa en massa intressanta människor som du aldrig skulle träffat annars!

Jag har en del pärlor jag kan tipsa dig om i Kerala / Goa, hör av dig!

Trevlig resa! // Ola

Henke
Offline
Nybörjare
Nybörjare
Blev medlem: 2009-06-09

Använd sunt förnuft.

Många utländska tjejer har blivit våldtagna, drogad eller mördad på ställen som Goa och Bombay.

Men gör som du tycker är bekvämt.

olabandooola
Offline
Orakel
Orakel
Blev medlem: 2011-08-23

Henke skrev:
Använd sunt förnuft.

Många utländska tjejer har blivit våldtagna, drogad eller mördad på ställen som Goa och Bombay.

Men gör som du tycker är bekvämt.

Ok, använd sunt förnuft? Henkes inlägg är ungefär som ett löp på Aftonbladet / Expressen, lika mkt skrämselpropaganda och substans.

Kolla samma statistik för Svenska charterorter såsom Sandhamn, Mallorca, Kos, Bulgarien, Borgholm etc så kan man nog enkelt konstatera att man kan som ensam tjej åka till Indien utan skottsäker väst eller kyskhetsbälte.

Åk alla tjejer! // Ola

Henke
Offline
Nybörjare
Nybörjare
Blev medlem: 2009-06-09

Citat:
Ok, använd sunt förnuft? Henkes inlägg är ungefär som ett löp på Aftonbladet / Expressen, lika mkt skrämselpropaganda och substans.

Kolla samma statistik för Svenska charterorter såsom Sandhamn, Mallorca, Kos, Bulgarien, Borgholm etc så kan man nog enkelt konstatera att man kan som ensam tjej åka till Indien utan skottsäker väst eller kyskhetsbälte.

Åk alla tjejer! // Ola

Du får gärna ta fram statistik att det är säkrare för kvinnor i Indien, jämnfört med charterresor...

Det har blivit ett stort problem med brottsligheten i Indien nuförtiden och det finns hur många artiklar som helt om problem med kvinnliga turister i Indien. Men gör som du vill. :)

olabandooola
Offline
Orakel
Orakel
Blev medlem: 2011-08-23

Om jag hade varit lite elak så hade jag replikerat "Henke tycker nog att det bästa är om alla kvinnor stannar hemma av ren omtanke"

Men orka ödsla energin.

:hot: Happy Happy, Joy Joy. :hot:

// Ola

Henric
Henrics bild
Offline
Upplyst användare
Upplyst
Blev medlem: 2010-06-17

Detta är förvisso inte statistik på Indien vs charterresemål men något säger det kanske?
http://www.empatum.se/nyhetsbrev/Nyhetsbrev_Indien_2-2007.pdf

olabandooola
Offline
Orakel
Orakel
Blev medlem: 2011-08-23

Tack Henric!

Nu kan vi alltså med gott samvete rekommendera tjejerna att åka ensamma till Indien istället för att att åka till Stockholm ensamma.

Mina misstankar bekräftades!

// Ola

Kerala Sverige
Mord 2,6 3
Våldtäkt 1,5 42
Rån 2,3 74
Misshandel - 805
Totalt våldsbrott 7,7* 924'

Antal brott per 100.000 invånare år
2005. Källor: Keralapolice.org resp
Brottsförebyggande rådet (http://www.bra.se).
*Posterna mordbrand och upplopp är
borträknade i den indiska statistiken, eftersom
dessa brottstyper är mycket
ovanliga i Europa och dessutom inte
räknas till kategorin ”våldsbrott”.

Ett annat oväntat faktum är att Kerala har nästan dubbelt så hög våldsbrottslighet
som genomsnittet i Indien, medan Uttar Pradesh ligger en bra bit under. Delhi ligger
över genomsnittet men lägre än Kerala.
Det råder en ganska stor okunskap beträffande brottslighet både i Indien och i Sverige.
Svenskar oroar sig ofta för att det kanske är farligt i Indien, och Indierna tror
att Sverige, som är så rikt och utvecklat, inte har någon brottslighet. I själva verket
är det tvärtom! Nyhetsbrevets redaktör har i år träffat på två indiska sällskap
som blivit bestulna på pass, pengar m.m. i Stockholm. Båda höll med om att de
varit oförsiktiga och inte haft väskorna under uppsikt, men ”vi trodde inte att sådant
händer här!”

Miss Sallow
Offline
Nybörjare
Nybörjare
Blev medlem: 2009-05-26

Hej!
Detta utvecklade sig ju till en riktigt intressant tråd...
Jag var kanske mer intresserad av lite praktisk info och erfarenheter från andra tjejer - men nu sitter jag istället och läser om våldsstatistik. Nåja.
Jag har förlorat mig i att surfa/läsa om Indien och jag måste åka dit. Gör en mjukstart och åker till Goa förhoppningsvis i Januari, yogaretreat och resa runt känns som en bra preliminär plan!

Och så kan jag inte låta bli att tacka för det där med att inte gilla ordet ensamhet, det var precis sådant jag ville höra!

Med soliga hälsningar / Miss Sallow

insayt
Offline
Orakel
Orakel
Blev medlem: 2004-07-24

masalachai, så kloka ord, ditt inlägg och svar är helt suveränt. Så skall vi alla tänka!

Citat:
Jag tror att upplevelsen beror än mer på ens personliga inställning, sätt, val och framtoning än just det faktum att man reser ensam.

Så bra sagt och så klokt! Jag läser denna rad om och om igen och jag blir oerhört rörd, så jävla bra!

Mvh Peter

masalachai
Offline
Veteran
Veteran
Blev medlem: 2011-06-02

*rodnar* :)

Tack Peter, det värmer!

isolde
Offline
Erfaren användare
Erfaren
Blev medlem: 2007-01-15

Hej,
Jag planerar att resa själv till Indien i december, ca 2-3 veckor. Nu kollar jag upp om det finns någon att sällskapa med under hela eller delar av resan. Reste runt i norra Indien 2008 med mina två tonåringar. Det var en resa som aldrig kommer att glömmas! Både utifrån positiva upplevelser men även mindre positiva...

Nu vill jag till södra Indien, främst till Kerala och även till en särskild by/stad i södra delstaten Andhra Pradesh. Om det blir tid över även till Goa. Antar att jag kanske bör skriva detta inlägg på resesällskaps-tråden men jag vill ändå koppla till samma utgångspunkt som första inlägget här.

Hör gärna av dig/er!

Gutto
Offline
Nybörjare
Nybörjare
Blev medlem: 2009-01-14

Hej,

Jag gjorde som du planerar att göra, tog en mjukstart i Goa iof en 3v charter (mitt i smeten Calangute).
Var inga som helst problem. Använda sunt förnuft helt enkelt och gå på känsla.
Nåt rötägg sprang jag på men annars vara de flesta väldigt vänliga o trevliga.
Du får räkna med att många tittar på dig på stranden om du har bikini så jag badade med sarong ibland.
Någon incidenter hördes jag talas om, en indier som blev halvt ihjälslagen av hotellets vakter efter att ha antastat en turist i vattnet några dagar innan jag kom dit.
Sen tog de fast en tjuv en dag som försökte stjäla en väska så det gäller att ha koll på sakerna, jag spände fast min rygga i solstolen och så hade personalen ett vakande öga också.
Sen så kan det bli lite jobbigt ibland med försäljarna men man vänjer sig vid det också.
Åker du som ensam tjej och ogift så räkna med att många kommer "ragga" på dig men var försiktig och gå på magkänsla (skaffa en ring o säg att du är gift alt har pojkvän).
Sen så ska du undvika att ha för urringade tröjor, axellöst och för korta kjolar om du inte vill ha allt för mycket uppmärksamhet.

Flyger själv till Dehli nu i September och ska resa runt med min "semesterflört" från Goa eventuellt besöka hans hem.
Ska bli spännande efter "Indien light".

Mvh
/G