Norra eller södra goa?

7 inlägg / 0 nya
Senaste inlägg
slewander
Offline
Erfaren användare
Erfaren
Blev medlem: 2006-03-28

Hej,
jag ska jag ta med mig min blivande man till Goa för att sedan resa vidare ner till Bangalore(min hemstad) och Backwaters.
Jag har läst lite om Goa, men jag har fortfarande inte klurat ut vilken del av Goa som skulle passa oss bäst, norra eller södra? Så jag tänkte att någon kanske kunde hjälpa mig att välja.

Vi vill ha nära till stranden, bra utbud av restauranger, shopping och barer. Gärna ett område där vi själva kan välja om vi vill vara en del av nattlivet eller inte.

Super tacksam för alla tips vi kan få :P . Ge gärna tips på hotell som ni gillar.

Hälsningar
Sandhya

rajtantajtan
Offline
Veteran
Veteran
Blev medlem: 2007-02-16

Har bara varit i norra Goa & där finns en utomordentligt bra mix av restauranger & shopping. Det finns väl 2 större nattklubbar men i övrigt är det ju inget röjarställe direkt så jag tycker inte alls att man störs av något nattsudd.

Efter vad jag hört så finns i södra Goa typ: ingenting...åtminstone ett väldigt sparsamt utbud av nöjen, men däremot vackert, lugnt & skönt.

donald
Offline
Orakel
Orakel
Blev medlem: 2007-01-16

Jag tycker bäst om södra Goa.

Den vackraste stranden är utan tvekan Palolem, här finns inga gigantiska hotellkomplex eller nattklubbar, men det finns hundratals barer. På Café Del Mar är det öppet dygnet runt och det är massor av folk där. Vill man så jkan man dra sig undan...

Utan tvekan bästa stranden i Goa!

pajaflow
Offline
Upplyst användare
Upplyst
Blev medlem: 2002-07-07

Hej!
Här kan du läsa lite mer om Goa: http://www.indien.nu/kartor-guider/goa/
Mvh,
Pia.

mazganistan
Offline
Orakel
Orakel
Blev medlem: 2006-02-20

Hur länge ska ni vara i Goa?? Det är ju inte direkt några avstånd. Skulle prova lite av varje, både norra och södra. (Donald gör hela tiden reklam för Palolem :) , men jag tyckte det var trist, Arambol är vackrare. Men smaken är, som sagt, som baken!).

slewander
Offline
Erfaren användare
Erfaren
Blev medlem: 2006-03-28

Vi ska vara i Goa 4-5 dagar första omgången, sen 2 dagar innan vi åker hem till Sverige igen. Däremellan kommer vi mest vara i Bangalore och åka runt i Kerala.

melliot
Offline
Orakel
Orakel
Blev medlem: 2011-05-30

Jag kan inte nog pusha för Vagator. Där har du allt!! En mysig gömd strand......en för visa upp sig typer. Nine bar..........som tack och lov stänger tio på kvällen. Kanske inte så jätte mycket shopping, men bussen in till Mapusa kostar 8 rupies. Vill du parta promenerar du ner till Chapora.
Det finns massor av restauranger. Allt från fisk på stranden till en fin fransk. Det finns gott om guest house. Kan rekomendera Reshma. Där finns dusch (med varm vatten) och europeisk toa på rummen. under lågsäsong kostar rummen 300 Inr. Runt jul kostar de en förmögenhet.
Mitt paradis på jorden!!
Melliot