Hej! Vi är riktiga Indien-rookies, men hade tänk att åka till Goa en månad, detta i maj. Är detta en god idé eller är det vansinnigt varmt och fuktigt då?
Om Indien.nu
Indien.nu grundades år 2000 som en ickekommersiell webbplats för spridande av information och resetips om Indien. Sajten drivs och utvecklas av Henric Carlsson som sedan 2007 bor i staden Udaipur, Rajasthan, Indien. Läs mer om Indien.nu här!
Kontakta oss
För frågor och synpunkter skicka ett mail till:
Webmaster
Vill du tipsa om arrangemang och evenemang i Sverige, maila:
Henric
För fler kontaktdetaljer, se kontakta oss.
© 1999-2020 Indien.nu


Yapp det är det. :hot:
Men den går ändå inte att jämföra med den "kvävande" värmen som kan finnas i sverige och resten av europa.
Värmen i goa är inte jobbig, för luften är så annorlunda
Tack för svar! Har du varit där då? Rekommenderar du att åka dit i maj? Vi fick lite trista reaktioner från några nära och kära som menar att det är typ 50 grader varmt och 70% luftfuktighet då? Surfat runt lite och hittat följande info:
http://www.resoteket.se/indien/91-om-landet/243-vaeder-i-indien - Säger att det är 26-33 grader ungefär. Några dagars regn sskrämmer intte. :)
Nej, det blir aldrig speciellt varmt någonsin i Goa. Temperaturer över 40 grader är ytterst sällsynta i Goa. Fuktigt blir det först i mitten eller slutet av juni när monsunen har anlänt ordentligt.
Jag har varit i Goa många gånger i maj, juni juli och augusti.
Baga-Calangute Beach maj-månad:

FOTO: Mats Larsson
Palolem Beach maj-månad:

FOTO: Mats Larsson
precis som Mats har jag varit där i Maj/juni och visst rekommenderar jag det också.
Hoppas ni får en underbar vistelse
Tänker man mest vara på stranden är det ju bara att ligga under ett parasoll den varmaste tiden på dagen samt bada mycket, havsbrisen svalkar kanske inte lika mycket som tidigare på säsongen men det blir aldrig lika varmt som vid Medelhavet på sommaren. Mer problem kan vara att de flesta behöver A/C på rummet när då det annars blir för varmt där, och då är det lätt att bli förkyld.
Instämmer - varmt men jättebra ändå! gå upp tidigt på morgonen, då är det svalare, sov middag mitt på dagen när det är som hetast.
AC har som någon också skrev nackdelen att det kan orsaka förkylningar.. med en gardin framför AC:n och temperaturen inställd på 28 grader, brukar jag kunna undvika AC-förkylningen.
Brukade bada med badkläder + sarong. Sarongen kyler bra ett tag efter badet :)
Hej! Vi befinner oss just nu i Candolim och ska pa lordag resa vidare till Anjuna. Vi letar efter ett billigt hotell, vara krav ar ac och toa pa rummet. Tips nagon? :)
Jag vet inte om de har öppet fortfarande men Big Daddy´s Inn har rum med ac. I mars kostade rummen 700 rs/natt. Det ligger på en tvärgata ner mot stranden från huvudgatan, mitt emot Alor Grande och Super Tailor.
//anna
Vi ska också till Goa i maj och undrar hur det är med Anjuna Market. Håller den på året om? Hur är det med de andra marknaderna? Är i Varkala Cliff nu och här börjar många restauranger och shoppar på och stänga igen för säsongen.
Nej Anjuna market är nu stängd och stränderna blir allt mer tomma.
Jag hörde att Anjuna stänger i juni pga alla indiska turister som kommer till goa nu.
ar i Goa nu, onsdagsmarknaden var oppen, men som jag fattat det sa brukar den vara mycket mycket storre under hogsasongen. den ar aven oppen nasta vecka men det beror pa regnet.
Hur mycket regnar det när det är monsun? Öser det ner mest hela dagen eller är det mer likt thailand där det regnar någon timme om dagen?
Funderar på att dra till Goa i juni och stanna 6 månader, kommer det funka eller får jag sitta inne på hotellet tills oktober?