[quote=hampus86]Haha, tror inte jag kommer mellanlanda i Sverige mellan Indien och Kina=).[/quote]
Det har jag gjort och det fungerar mycket smidigare än att tjata på tjänstemen som aldrig har sett ett svenskt pass i olika länder i Asien. Det kan spara mycket pengar och tid att mellanlanda i Stockholm även om det vid en första titt verkar helt fånigt.
[quote=hampus86]Fan, då sprack ju det. Funderar på om man skulle antingen söka i sverige i april, åka in i juli, åka till nepal och söka på nytt, stanna 2-3 mån där och sen indien igen...[/quote]
Indien har flera trevlig grannländer. Passa även på att besöka Pakistan, Dubai, Iran, Bangladesh och Sri Lanka.
[quote=hampus86]Sen ang budgeten skrev jag 5-6000 kr för 2 personer=P. Är det önsketänkande?[/quote]
Jag känner inte dig och dina referens-ramar.
Jag har träffat folk som klarar sig på 3000-4000 rupier / månad men men men jag tycker inte att de har det speciellt kul eller ser speciellt mycket. Vill du bo riktigt billigt finns det gratis övernattning på många tempel, bo i sovsalar, natthärbärjen, äta gratis tempel-mat och resa i överfulla GN-klass på tåget. Det går att klara sig på nästan ingenting i Indien om du verkligen vill. Är det kul? Nej.
Vill du resa omkring, göra saker, se dig omkring, äta god mat och bo hyfsat men absolut inte dyrt bör du räkna med 1200-1400 rupier / dygn och person. Skall du besöka någon av indien mäktiga nationalparket som Kanha eller Kaziranga, göra darshan i Venkateswara Templet i Tirumala, klättra i Ellora-grottorna, besöka National Museumet i Delhi och besöka Taj Mahal måste du ha extra pengar för det.
Åker du till Indien första gången bör du inte missa Indiens (enligt mig) största sevärdheter:
1. Kanha Nationalpark. Besök världens häftigaste nationalpark och jaga bengaliska tigrar.
2. Kaziranga Nationalpark. Besök världens största samling noshörningar och vilda elefanter.
3. Taj Mahal. Gör ett kort besök i Agra bara för att se Taj Mahal och Agra Fort.
4. Venkateswara-templet. Venkateswara templet i Tirumala [RU] är världens mest besökta tempel.
5. Ellora-grottorna. Klättra i husen som är uthuggna ur berget.
6. Varanasi [BSB/MGS]. Deltag i ceremonierna vid Manikarnika- och Dasaswamedh-Ghat och studera yoga.
7. Akshardham i Delhi. Gör Swaminarayan Darshan och se hela världens historia på båttur.
8. Karni Mata-templet. Vada bland heliga råttor i Karni Mata-templet utanför Bikaner.
9. Palolem Beach. Världens khoolast strand är Palolem Beach vid Canacona.
10. Nataraja-templet i Chidambaram. Gör Nataraja Darshan i kosmos mittpunkt.
11. Temple of Vedic Planetarium i Mayapur. Besök bygget av världens snart största tempel.
12. Nasik. Besök vinodlingarna i Nasik [NK]. Bl.a. har Sula Vineyards ett provsmakarrum.
