[quote=KattFlikka]Å sen detta med vaccination... Jag är personligen, efter mycket påläsning å springande på olika vaccinations-föreläsningar, väldigt skeptisk till vacciner, när jag åkte till Thailand sist så tog jag ingenting, och höll mig hur frisk som helst. Nu vet jag att indien är mycket skitigare och att det inte alls går att jämföra med "rena" Thailand. Har även hört att man löper ganska stor risk att bli riktigt sjuk av den där malaria-tabletten
Jag har en autoimmun sjukdom kallad Morbus Chron, vilket innebär sjukhussängen för min del om jag blir tillräckligt dålig eller får feber, så jag är lite orolig över detta med magsjuka osv. Tips på hur jag bäst undviker alltför mycket dumma bakterier för magen?[/quote]
Jag vägrar vacciner. Jag blev ordentligt sjuk eller vaccinationsskadad när jag vaccinerade mig mot japansk encefalit för cirka femton år sedan och har sedan dess vägrat alla vacciner. Jag har hunnit med över 30 resor till Indien sedan dess utan att vara vaccinerad eller äta malaria-tabeller. Så farligt kan det inte vara.
Läs boken Vaccinationer: risker och skador.
Mot malaria skyddar man sig med kläder, myggnät och myggmedlet Odomos. Myggmedlet Mygga som alla vaccinationcentraler säljer i Sverige gör (nästan) ingen nytta i Indien. Köp det indiska myggmedlet Odomos som finns i nästan alla kiosker och livsmedelsaffärer.
Nästan alla som åker till Indien blir magsjuka någon eller några dagar. Det bästa är att låta det läka ut ordentligt. Stanna nära en toalett de dagarna. Jag brukar dricka mycket vatten, lassi, svart te, whisky och äta bananer. Det finns nog andra huskurer som också fungerar. Blir du magsjuk när du sitter på en buss eller längre tågresa kan man ta imodium (eller motsvarande) men det botar inga sjukdomar utan håller bara tarmarna lugna några timmar.
För att undvika att bli magsjuk äter man mat med hög omsättning, d.v.s. den mat alla andra äter. Mat skall vara kryddstark, god, nylagad och varm. Man äter inte råa grönskaer. Indisk mat innehåller stora mängder kryddor. Kryddorna bevarar maten god och nyttig. Lär dig att älska Thali så minskar risken drastiskt för magsjuka. Undvik den så kallade turistmenyn med smaklös mat utan kryddor. Att äta mat ur turistmenyn är att be om magsjuka. Nästan alla indier är vegetarianer. Många vegetarianer äter inte mat som växer under jorden som lök, vitlök, ingefära, potatis, rättika och morrätter. Att beställa kött när alla andra inte äter kött är också att be om gammal dålig mat. Rishikesh är liksom de flesta andra religiösa orter helt vegetarisk.
ÄT THALI:
FOTO: Insiyah Darukhanawala
