Re: Åka som volontär till Indien?

[quote=matsism]

Är det inte dags att starta volontärresor från Indien till Sverige? Indiska ungdomar kan få betala hutlöst dyrt för att resa till Sverige för att arbeta med hemlösa, barn med separerade föräldrar och för att hjälpa kor till ett värdigt liv utan slakt. 

1. I Sverige lider många barn av splittrade och små familjer. I Indien vet man vikten av familjen, sammanhållning och hur bra det är med många syskon. Indiska voluntärer skulle kunna komma till Sverige och undervisa sämre vetande svenska barn om hur man bör leva och hur viktig det är med en stor sammanhållen familj för framtiden. Barnens situation i Sverige är mycket dålig och här finns mycket att göra för de indiska ungdomar som vill ut i världen och göra världen till en bättre plats. 

2. Fler och fler svenskar tvingas klara sig utan bostad. Kalla och ondskefulla myndigheter tvingar familjer ut på gatan. Indiska volontärer skulle kunna komma till sverige och ta hand om dessa stackars eländiga människor och ge dem möjlighet till ett bättre liv under en eller kanske tre veckor. I Sverige är hemlöshet ett allt större problem och det finns mycket att göra för de indiska ungdomar som vill ut i världen och göra världen till en bättre plats. 

3. I Sverige förstår inte människarna alls hur viktig kon är. Låt indiska voluntärer resa till Sverige och undervisa de okunniga barbarerna om hur viktig och helig kon är. Dessutom skulle voluntärerna tillsammans med sina elever kunna vandra i Mahatma Gandhijis fotspår och bedriva civil olyddnad vid slakterier och gårdar där kor brutalt mördas. Kons situation i Sverige är fruktansvärd och här finns mycket att göra för de indiska ungdomar som vill ut i världen och göra världen till en bättre plats. 

Allt detta för att indiska ungdomar skall få ägna sig åt välgörenhet, känna sig goda och göra (även) världen utanför Indien till en bättre plats. 

PRIS 1.50.000 rupier / vecka. Flygbiljett, visum, vaccinationer och hotell tilkommer. 

[/quote]

 

1. Menar du att barnens situation i indien är bra? Att sammanhållna familjer är det viktigaste? Hittils har jag här mött många som talar om söner och döttrar och alla är överens om att indiska pappor generellt vill ha söner. Det har talats om hur indiska döttrar dör och även nyheterna uppmärksammade hur en 3månaders slogs ihjäl troligen på just grundval att hon var en flicka. Ett samhälle där äktenskapen är arangerade tycker jag inte visar på den typ av familj jag åsyftar... 

 

2. Bostadslösa.. har du varit i Mumbai? Hemlösheten är inte vidare liten i Indien, skillnaden är klimatet. Och sedan är jag rätt tveksam om jag skulle kalla det bostad det servitörer och kockar här (i varkala samt kovolam) har. De sover på borden på resturangerna. Räcker det för att ha en bostad, inget privat, inga väggar, ofta ingwen madrass.. ja någo hård sandlåda hittar nog de hemlösa i sverige med.

 

3. ja fast ävemn  i indien mörds kor bara inte i lika stor utsträkning. men här äts andra djur är det inget problem? är det bara kon som är speciell? det tror jag du har svårt att få stöd för av svenskar generellt. jag är vegetarian och visst är det bätre här i indien, men du har inriktat dig på en väldigt liten del. 

 

vi kan ta upp förlossningsvård, sjukvård av neonatalt födda osv om det känns mer passande, eller är det inte heller ett problem? jag tycker du skönmålar indien på mycket märkliga sätt, det finns saker indien är bättre på tex utsläpp per person. det gör inte att de borde åka till sverige och föreläsa om att man ska elda sopor men däremot om hur man lever med mindre resurser.

Postad av: wickz