[quote=keki]Hej och tack igen, verkligen:)[/quote]
:-)
[quote=keki]Vi har internet-stickor från telia; funkar det att använda till internet (det har min man från jobbet)?[/quote]
Att anlita svenska Telia i Indien är löjligt dyrt. Det är bättre att du väljer en indisk mobil-operatör.
[quote=keki]Har du fler förslag på bra och relativt billiga restauranger är vi tacksamma. VAd äter indier till frukost? Vad brukar serveras på hotell och restauranger? Är det bättre att ta fukost på hotellet eller äta ute själv?[/quote]
Promenera runt i gränderna vid Light House Beach och övriga Kovalam så hittar du säkert dina egna favoriter. Det finns många ställen att välja mellan.
[quote=keki]Vad innebär en homestay?[/quote]
Att man hyr rum hemma hos en familj. I Fort Kochi är det tusentals familjer som hur ut två eller tre rum. Ofta äter man middag med familjen man bor hos.
Jag brukar alltid bo hos Casamia Homestay när jag är i Fort Kochi.
[quote=keki]Hyr man en chaufför och gör alla utflykter på egen hand eller finns det turistbyråer?[/quote]
Vid stora parkeringen där vägen möter stranden finns det gott om bilar att välja mellan. Prata direkt med en chaufför för bästa pris.
Anlitar du en resebyrå lägger de ofta på många hundra procent och tar dig sedan till samma parkering och anlitar någon åt dig.
[quote=keki]Ifall om olyckan är framme och någon blir matförgiftad eller något annat; var vänder vi oss? Finns det sjukhus, läkare? Vad finns det för mediciner där och vad bör man ta med sig hemifrån?[/quote]
Naturligtvis finns det apotek, sjukhus och läkare i Indien. Du behöver inte ta med dig någonting hemmifrån. Indiska läkare är mycket väl utbildade och indisk sjukvård håller mycket hög standard.
[quote=keki]Hur är det med mygg där?[/quote]
Ja det finns mygg även i Indien. Köp myggmedlet Odomos som finns i alla kiosker i Indien. Myggmedlet Mygga som säljs i Sverige gör ingen nytta i Indien.
[quote=keki]Jag har läst att det serveras öl under borden; gäller det bara Kovalam, eller är det så överallt? Finns det vin att köpa i butik i varje fall? [/quote]
Många restauranger har serveringstillstånd och säljer öl och vin till sina gäster.
Billiga restauranger som saknar serveringstillstånd säljer ofta öl i en te-kanna de ställer diskret under bordet. Vid Kovalam har de flesta ställen serveringstilstånd men om du reser t.ex. till Madurai eller Fort Kochi kommer du helt säkert att se te-kannor med öl på eller under borden.
Det finns flera välsorterade systembolag i Thiruvananthapuram. Det största ölmärket är Kingfisher och vanliga indiska viner kommer från Sula och Grover.
[quote=keki]SKa man ha mycket kläder med eller finns det att köpa? Hur fungerar det med tvätt då man bor på hotell?[/quote]
Allt finns att köpa i Indien. Ta med lite till Indien och ta med mycket hem från Indien.
Alla hotell tvättar sina gästers kläder mot en mindre avgift.
[quote=keki]Var firas jul och nyår bäst om man vill se något annat? Eller firar svenskar där ihop och i så fall var?[/quote]
Jul firas inte mycket i Indien. Jul är vanlig vardag. Kerala har en kristen minoritet. Vill du fira jul finns det flera kristna kyrkor i Thiruvananthapuram som håller mässa på juldagen.
Bästa stället att fira nyår är på Light House Beach i Kovalam. Nästan hela staden Thiruvananthapuram är där för nyår med fest, fyrverkerier och högtidliga tal av delstatens president eller annan hög minister. Vill du äta bättre middag på nyårsafton måste du boka bord i god tid innan.
[quote=keki]Du skrev tidigare att man "prutar på indiskt vis" när man har hittat rätt hotell. Vad är pruta på indiskt vis:)? Handlar det om att pruta ner till hälften av priset? Berätta gärna. När betalar man för boendet? Hela summan på en gång eller när man checkar ut?[/quote]
Så här ser det ut när jag prutar:
[video:http://youtu.be/910DmqO4hUA]
[quote=keki]Då nätterna är kyliga, bör man ha varma kläder med?[/quote]
Om du skulle behöva varma kläder finns det att köpa.
[quote=keki]Räcker det med all vaccin man bör ta härifrån; jag har läst att många tar några slags youghurttabletter? Något annat för att stärka magfloran?[/quote]
Jag vaccinerar mig inte för att åka till Indien.
Varför vill du äta tabletter?
Ät god nylagad indisk mat med alla underbara kryddor och drick vatten, lassi och chai så klarar du magen.
[quote=keki]Vi har säkert miljoner frågor till. Är det verkligen ok att vi mailar dig allt vi undrar över?[/quote]
Fråga mer här på forumet så får du fler svar.