Re: Bästa nationalpark i södra indien

[quote=f_i_f_f_i69]Hej igen, Har googlat lite och Kanha Nationalpark ligger ganska mycket från den sträcka vi valt.[/quote]

Du skrev tiigare att du skulle resa från Delhi till Mumbai. Kanha Nationalpark ligger mittemellan alltså ungefär längs den sträcka du hade tänk dig att åka.

Är du i Delhi så ligger även Corbet och Ranthambore hyfsat nära vilka båda är betydligt bättre än samtliga de som finns i Kerala. 

När skall du resa? Bästa tiden att besöka nationalparker är oftast i april-juni. Parker håller i allmänhet stängt under monsunen och öppnar i slutet av oktober eller under november när monsunen har lämnat. 

[quote=f_i_f_f_i69]Har du Mats varit i Nationalparkerna i kerala?[/quote]

Ja, jag har besökt väldigt många av Indiens nationalparker. 

[quote=f_i_f_f_i69]Kan du inte precisera villka du besökt och vad du gillat/inte gillat med dem så vore jag väldigt tacksam.[/quote]

Åker man till Indiens nationalparker är det i första hand för att se Indiens stora djur som, tigrar, elefanter, leoparder, guar, jakaler, noshörningar, m.m. Det går faktiskt att få syn på dessa i några av Keralas nationalparker men det händer mycket sällan. Varför då inte istället då besöka de parker som har ett rikt och tillgängligt djurliv. 

Postad av: matsism