Re: Restaurang i New Delhi

Skoj! Välkommen till Indien.nu föresten.

I vilket område ska ni bo? Delhi är enormt stort och om ni är där för den första gången kanske det är skönt att inte åka för långt på kvällen/natten de första dagarna. Vilken budget har ni tänkt er? Delhi är en stad med enormt utbud av restauranger i olika prisklasser. Det finns massor av restauranger som är dyrare än någon av de du kan tänka dig i Sverige och säkerligen tusentals restauranger som får din lokala kvarterspizzeria att kännas som palats. Bredden på såväl priser som kvalitet och utbud är enorm. Delhi är enligt mig Indiens (och för mig därför också världens) bästa matstad.

Förutsatt att ni bor i centrala Delhi, nära New Delhi Railway station:

Har ni lite högre budget för den dagen, varför inte börja eftermiddagen med en English Afternoon Tea för ca 600 rs /pp på The Imperial?

Fortsätt sedam till Connaught place. Veda är en speciell och vacker, kanske även kitchig, restaurang med fantasiskt god mat, speciellt om du äter non-veg. Se meny, kommentarer och bilder: http://www.zomato.com/ncr/restaurants/central-delhi/connaught-place/veda-1800

Jag kommer säkert komma på både bättre och fler restauranger innan ni åker :)

Postad av: Henric