[quote=Sweedersson]
Wow! Kodaikanal ser ju fantastiskt ut!! Är det jobbigt att ta sig dit från Varkala eller var som helst från Keralas västkust? Hur tog ni er dit och hur lång tid tog det? Hur länge stannade ni?
[/quote]
Det är underbart vackert! Men det är skitigt speciellt på måndagen... sedan blir det bättre för att varje söndag bli nerskitat (överfyllt av tursiter spec från hennai då). Vi åkte från Kochi dit med Taxi, eller snarare vi tog taxi till munnar, stannade en natt och tog en ny till Kochi, blev lite billigar eän om vi åkt hela vägen direkt.
Man kan ta tåg annars men då får man ta taxi eller bus sen. Taxi var smidit mn knappast billigaste färdmedlet
[quote=indianturbo]
Bra skrivet och jättefina bilder!
Det jag undrar lite över är:
"Men när vi gick på en resturang och lämande den i ett skick som mer påminde om göteborgskravallerna var det inte ett problem för resturangens ägare, det var helt ok att vi var hjärtligt välkomna kvällen därpå även om vi lite generat bad om ursäkt och försökte ordna till det."
Vad gjorde ni med restaurangen? Lät ni ungarna ha sönder den eller vad? ![]()
Mvh Eva
[/quote]
Nej de var nog hela efter att vi varit där, men såg ut som efter ett matkrig... Så visst, ingen stenkastning... Men en 5åring gillade att skala mommosen, ha den i bröd, skala dens tekta potatisen och sedan fska upp nudlarna ur nudelsoppan.Den lille var 8 månader och det var rätt klart att sakerna som hamnade i hennes hand inte alltid hamnade i munnen.