[quote=MrBlues]Om 1 vecka avgår flyget till Indien med start i Mumbai, änligen![/quote]
Shubh Yatra!
[quote=MrBlues]Hittar jag Airtel på Mumbais flygplats?[/quote]
Ja.
Jag har inte sett den själv så du får gärna svara och berätta var den ligger.
Ta med kopia på passet, kopia på visumet, nytaget passfoto, adressen till ditt hotell i Mumbai, utskrift av skatteverkets personbevis på engelska som du laddar hem gratis från skatteverket.se.
[quote=MrBlues]Tips på billig smartphone, frugans iPhone är låst så vi tänkte köpa en telefon på plats. Finns ju en uppsjö av märken har jag sett, alla inte så kända i Sverige.[/quote]
Kolla aktuella modeller och priser på flipkart.com och themobilestore.in.
The Mobile Store är indiens största kedja som säljer mobiltelefoner. De har hundratalsbutiker bara i Mumbai.
[quote=MrBlues]Jag fyller strax år så jag undrar om någon har tips på ställe med god Indisk mat, behöver inte vara flott utan bara gott :)[/quote]
Alibaba Clay Oven Restaurant är min favorit.
Dhanraj Mahal, nära Gateway Of India, Apollo Bunder Road, Colaba.
Boka bord: +91 22 2284 8383.
[quote=MrBlues]Läste här på forumet om att hundar kan vara ett problem på stränderna kvälls/nattetid på Goa Är det samma sak i övriga Indien? Har blivit attackerad 2 ggr, en gång i Lhasa och en gång i La Paz så jag gillar inte gathundar något vidare.
Ska jag skaffa en påk :-)?[/quote]
Jag har aldrig upplevt vilda hundar som ett stort problem.
[quote=MrBlues]Någon som fixat glasögon i Mumbai eller i övriga Indien? Då menar jag synundersökning, slipning av glas å allt. Hur lång tid kan jag räkna med att det tar?[/quote]
Jag har köpt glasögon i Indien ganska många gånger genom åren. Ofta tar det några timmar eller så är det klart till dagen efter.
[quote=MrBlues]Tips på skräddare i Mumbai? Ska bo i Colaba och där kanske det finns gott om skräddare?[/quote]
Skall du resa länge i Indien bör du sy upp kläder på annan ort än Mumbai. Mumbai är Indiens dyraste stad.
[quote=MrBlues]Tips på ställe med live musik i Mumbai som kör blues, rock eller jazz. Nu rynkar säkert någon på näsan men var lugn, Indisk musik skall också givetvis avnjutas så tips på det mottages också :)[/quote]
Kolla aktuella arregemang i Times Out Mumbai och Burrp. Det finns gott om hak som spelar live-musik alla kvällar i veckan.
Senast jag lyssnade på blues/rock/jazz var på Not Just Jazz by the Bay vid Marine Drive. Jag har också flera gånger lyssnat på blues/rock/jazz på Taj Mahal Palace Hotel.
[quote=MrBlues]Att köpa tågbiljetter verkar vara ett äventyr i sig. Måste man fylla i ett dokument med Tåg, Stations beteckning, Tid å datum etc innan man går till kassan. Om detta önskemål inte går att uppfylla eftersom det är fullt så får man helt enkelt fylla i ett nytt dokument med nya önskemål, är det så?[/quote]
Ja exakt så är det.
I Mumbai skall du besöka utlänningsluckan, lucka 52,
en trappa upp, reservation Office, Mumbai Chhatrapati Shivaji Terminus:
FOTO: Mats Larsson
Blanketten. Skriv ut ett antal och fyll i redan nu:
[quote=MrBlues]Flyg till Goa där vi stannar 1 vecka[/quote]
Tag tåget 12051 Jan Shatabdi Express från Mumbai till Goa. Välj Second Seater Class så ni inte missar den vackra utsikten längs Konkan-kusten.
[quote=MrBlues]Sedan till Madras och Pondicherry[/quote]
Missa inte stenhuggarbyn Mahabalipuram mittimellan Chennai och Pondicherry.
Denna Ganesha-staty beställde jag förra sommaren 2011 och den var nästan klar i somras 2012:
Statyn väger cirka 450 kilogram och kommer till mitt tempel i Stockholm i början av nästa år. 
FOTO: Mats Larsson
[quote=MrBlues]Därefter har jag problem, vill både åka till Darjeeling och till Rajastahn ( b.la. Udaipur), besöka Amritsar å Waga border i Punjab.[/quote]
Missa inte Wagah-gränsstation:
FOTO: Mats Larsson
[quote=MrBlues]Till Dehli att tillbringa 3-4 dagar innan hemresan[/quote]
Missa inte showen på Kingdoms of Dream:
[quote=MrBlues]Tack på förhand![/quote]
Fler frågor?
Lycka till!
