Öar

Karnataka vill utveckla tio öar för turism – del av större satsning på kustens framtid

Karnataka vill utveckla tio öar för turism – del av större satsning på kustens framtid

Karnataka fortsätter att växla upp sina planer för att lyfta kustturismen. Vid Coastal Karnataka Tourism Conclave i Mangaluru presenterade delstatens Maritime Board en lista över tio öar som nu pekas ut för framtida turistutveckling.

Som vi skrev häromdagen i vår artikel om Karnatakas nya turismpolicy, vill delstaten frigöra den stora, men länge outnyttjade, potentialen längs kusten. Öarna är ett av de mest konkreta stegen hittills.

Postad av: Henric

Lackadiverna: Indiens nysatsning på landets paradisöar

Lackadiverna: Indiens nysatsning på landets paradisöar

Lackadiverna är en grupp av 32 öar i arabiska havet, som tillhör Indien. Öarna är ett paradis för alla som älskar sol, sand och hav. Här kan du njuta av korallrev, laguner, stränder och sanddyner, som ger dig en känsla av att vara i en annan värld. Men öarna har också mer att erbjuda än bara avkoppling. Här kan du också uppleva spännande aktiviteter som dykning, snorkling, segling, fiske och vattensporter. Eller varför inte utforska öarnas kultur, historia och natur, som är lika rik och mångsidig som deras landskap.

Postad av: Henric
Prenumerera på Öar