Jaipur tar nu ett stort steg mot att bli en av Indiens mest lättnavigerade storstäder. Den indiska regeringen har godkänt Jaipur Metro Project Phase‑2, en omfattande utbyggnad som kommer att knyta ihop stora delar av staden och göra resandet betydligt smidigare – både för lokalbefolkningen och för alla som besöker Rajasthan.
En ny linje som binder ihop hela staden
Den nya etappen blir en 41 kilometer lång nord–syd‑linje från Prahladpura till Todi Mod. Totalt planeras 36 stationer, vilket gör fas 2 till en av de största metroexpansionerna i norra Indien just nu.
Det här innebär att områden som tidigare varit svåra att nå kollektivt – som Sitapura Industrial Area, Vidhyadhar Nagar och delar av Tonk Road – nu får direkt metroförbindelse.
Smidigare resa till och från flygplatsen
En av de mest efterlängtade nyheterna är att flygplatsområdet får underjordiska stationer. För resenärer betyder det att man snart kan ta sig från Jaipur Airport till centrala delar av staden utan att behöva förlita sig på taxi, autorikshaw eller förhandlingshumör.
Det här är en stor förändring för alla som landar i Jaipur och vill vidare till hotell, sevärdheter eller tåget.
Bättre för både turister och lokalbefolkning
I dag använder ungefär 60 000 personer Jaipur Metro varje dag. Med fas 2 väntas den siffran öka kraftigt.
För turister innebär det enklare att ta sig mellan sevärdheter, mindre tid i trafiken och bättre tillgång till områden som tidigare varit svåra att nå. För Jaipur som stad betyder det mindre biltrafik, renare luft och ett mer sammanhängande transportsystem.
Klar 2031 – och en viktig pusselbit i Jaipurs framtid
Målet är att fas 2 ska stå färdig i september 2031. Det kan låta långt bort, men projektet är stort och påverkar hela stadens infrastruktur. När allt är klart kommer Jaipur att ha ett metrosystem som täcker både öst–väst och nord–syd, och som gör kollektivtrafiken till ett verkligt alternativ för alla.
För svenska resenärer innebär det här framför allt en sak: Jaipur håller på att bli en stad där man faktiskt kan ta sig runt snabbt, enkelt och utan att fastna i trafiken.
Det här är fas 1 – Jaipurs första metrolinje
Jaipur Metro började rulla redan 2015 med fas 1, en öst–väst‑linje som sträcker sig drygt elva kilometer genom stadens centrala delar. Den binder ihop områden som Mansarovar, Civil Lines och Chandpole, och är i dag ett av de snabbaste sätten att ta sig tvärs genom Jaipur utan att fastna i trafiken.
Linjen har 11 stationer och används av omkring 60 000 resenärer varje dag. För många turister är den ett smidigt sätt att nå marknader, shoppingområden och äldre stadsdelar.
Med fas 2 får Jaipur för första gången ett metrosystem som täcker både öst–väst och nord–syd – och som gör kollektivtrafiken till ett verkligt alternativ för hela staden.
Nyhetsämne
- Logga in eller registrera dig för att kunna kommentera